Badanie przeprowadzone przez naukowców Grassiego i Scunderę z Włoch wykazało, jak ważna jest technika wstrzykiwania insuliny. Dzięki prawidłowemu wykonywaniu zastrzyków są one mniej bolesne, potrzebujesz mniej insuliny, a poziom twojej hemoglobiny glikowanej spada. Co to oznacza?
- Igła nie może być zbyt długa. 4 mm w zupełności wystarczą. W przeciwnym razie wbijasz ją sobie w mięsień. To boli i nie przynosi żadnych korzyści.
- Każdorazowo wkłuwaj się w inne miejsce. W przeciwnym razie tworzyć się będą stwardnienia (lipohipertrofie). Bolą i powodują, że wstrzyknięta w nie insulina nie działa.
- Nie korzystaj z igły zbyt często. W przeciwnym razie stępi się i zanieczyści. Również to prowadzi do mniejszej skuteczności insuliny. Igły należy zmieniać po każdym zastrzyku. Tylko wówczas producent gwarantuje prawidłowe wkłucie.
MOJA PORADA
Jeśli nie zmieniasz igły po każdym zastrzyku, sprawdź, czy igła się nie zatkała. W tym celu należy ustawić wartość 2 j.m. i „wystrzyknąć je w powietrze” przed wykonaniem właściwego zastrzyku.