Karta kredytowa i karta płatnicza, mimo że wyglądają podobnie, to tak naprawdę dwie zupełnie inne rzeczy. Odmienny jest sposób ich pozyskania, odmienna funkcjonalność, a także opłaty z nimi związane. Czym dokładnie różnią się oba środki płatnicze i który z nich warto mieć?
Karta kredytowa – wszystko, co warto o niej wiedzieć
Karta kredytowa to plastikowe narzędzie płatnicze, o które można starać się w każdym banku. Pozwala na płacenie za zakupy stacjonarne oraz online. Do jej uzyskania potrzebna jest zdolność kredytowa. Wynika to z tego, że środki na karcie należą do banku, a każde jej użycie jest zaciągnięciem kredytu w danej placówce. Poza płaceniem nią w sklepach dzięki niej można także wypłacać pieniądze z bankomatu.
Jak wygląda spłata środków wykorzystanych w ramach karty kredytowej? Po ustalonym czasie korzystania z karty klient może zacząć spłacać zobowiązanie w banku. Jeśli uda mu się zwrócić środki w określonym terminie (około 2 miesięcy), to bank nie naliczy żadnych odsetek. Jeśli okres spłaty będzie dłuższy, to raty zostaną obarczone procentami. Przy sprawnym spłacaniu zadłużenia można zatem korzystać z kredytu z zerowymi kosztami dodatkowymi.
Ważną kwestią dla posiadaczy kart kredytowych jest to, że nie mają one nic wspólnego z kontem osobistym w banku. To zupełnie inne środki. Można zatem prowadzić rachunek w jednym banku, a kartę kredytową uzyskać w zupełnie innym. Elementami znajdującymi się na plastikowej płytce są numer karty kredytowej, imię i nazwisko właściciela, oznaczenie „credit”, datę ważności, logo np. banku oraz Visa czy MasterCard, a także kod CVV2/CVC2. Ostatni numer to trzy cyfry, które pozwalają na dokonywanie płatności online za pomocą karty kredytowej.
Karta płatnicza – co to jest?
Karta płatnicza, inaczej zwana debetową, to przedmiot otrzymywany przez każdą osobę, która zakłada konto osobiste w dowolnym banku. Nie trzeba o nią dodatkowo wnioskować, ponieważ należy się każdemu i umożliwia płacenie środkami zgromadzonymi na koncie, do którego jest przypisana. Aby ją otrzymać, zdolność kredytowa nie jest konieczna.
Dla osób, które poszukują najlepszej opcji na założenie konta osobistego, powstał Bankier SMART – porównywarka finansowa, która pozwala na przegląd ofert wszystkich banków. Dzięki niej można sprawdzić zasady kredytów, pożyczek oraz kont firmowych. Znajdują się tam zatem informacje o tym, czy w danym banku karta debetowa jest płatna, czy nie. Czasami banki pozwalają swoim klientom na korzystanie ze środka płatniczego za darmo, ale pod warunkiem, że ci wykonają określoną liczbę transakcji każdego miesiąca.
Ze względu na to, że karta płatnicza należy się każdemu, kto posiada konto w banku, jest ona zdecydowanie popularniejsza. W dzisiejszych czasach to podstawowe narzędzie do dysponowania swoimi pieniędzmi. Na karcie może dojść także do debetu. Oznacza to sytuację, w której klient doprowadzi do ujemnego bilansu na swoim koncie. Ilość pieniędzy, jaką może w ten sposób wykorzystać, jest uzależniona od jego indywidualnej sytuacji i polityki banku. Różnicę tę, oczywiście, musi spłacić.
Różnice pomiędzy kartą płatniczą a kredytową
Podstawową różnicą pomiędzy kartą kredytową a płatniczą jest to, że w przypadku kredytowej korzysta się ze środków zapożyczonych od banku, a w przypadku debetowej ze swoich własnych pieniędzy. Podczas gdy z kartą płatniczą można śmiało korzystać z bankomatów, to z kredytową nie jest to tak oczywiste. Mimo że da się nią wypłacać gotówkę, to trzeba jednak liczyć się z wysoką opłatą za taką usługę. Gdy korzysta się z karty debetowej i bankomatu własnego banku, takie operacje nic nie kosztują.
Jak wiadomo, karta kredytowa wymaga zdolności kredytowej, a przy debetowej nie trzeba jej wcale wykazywać. Ponadto w przypadku ubiegania się o pożyczkę to pierwsza z nich może obniżać zdolność do pozyskania gotówki. Dodatkowo do jednej z kart (debit) konieczne jest założenie własnego konta osobistego w banku. Pozwala ona również na użytkowanie wpłatomatów.
Podobieństwa karty kredytowej i płatniczej
Podobieństwa przy kartach kredytowych i płatniczych dotyczą przede wszystkim wyglądu. Znajdują się na nich właściwie te same informacje, a jedyną różnicą są oznaczenia „credit” lub „debit”. Z obu narzędzi można korzystać zarówno zbliżeniowo, jak i tradycyjnie. Karty pozwalają na wypłaty pieniędzy z bankomatów. Można ich także używać przy zakupach przez internet. Obie karty mają jednak swoje ograniczenia. Kredytową można płacić maksymalnie tyle, ile pozwala bank, a debetową tyle, ile umożliwiają środki na koncie osobistym.
Którą kartę lepiej mieć – kredytową czy płatniczą?
Decyzja o tym, którą kartę lepiej mieć, powinna zależeć od indywidualnych potrzeb konkretnej osoby. Warto jednak zaznaczyć, że nie są to produkty wymienne i pełnią zupełnie inne role w zarządzaniu budżetem. Można mieć zarówno obie, jak i jedną kartę, ale należy pamiętać, z czym wiąże się posiadanie każdej z nich.
Każdy, kto ma konto osobiste w banku, z pewnością znajdzie mnóstwo zalet karty debetowej. Poza jej wszystkimi funkcjonalnościami na docenienie zasługuje także opcja zapisania jej w swoim smartfonie lub zegarku elektronicznym. Dzięki temu podczas płacenia za zakupy nie trzeba mieć przy sobie plastikowej karty. Można uiścić opłatę zbliżeniowo za pomocą telefonu czy smartwatcha.
Karta kredytowa jest pomocna w chwilowych brakach gotówki na koncie. Dzięki okresom bezodsetkowym można sprawnie zarządzać swoim zadłużeniem i spłacać jedynie jego wartość, beż żadnych dodatkowych kosztów. Jej uzyskanie jest nieco prostsze niż otrzymanie kredytu gotówkowego, więc może to być dobra opcja dla osób potrzebujących pieniędzy na już. Jeśli ktoś dobrze zarządza pożyczką i na czas spłaca środki z karty credit, tworzy sobie pozytywną historię kredytową.
Pomocne w podjęciu decyzji o wejściu w posiadanie karty okazują się porównywarki ofert różnych banków. Warto się z nimi zapoznać, aby wiedzieć, na co można liczyć w każdej placówce i jakie okresy bezprocentowe w przypadku kart kredytowych one oferują.