Czerp korzyści ze zdrowotnych i relaksujących właściwości herbaty

Czerp korzyści ze zdrowotnych i relaksujących właściwości herbaty

dr med. Michael Spitzbart

21 września 2018

Herbata to jeden z ulubionych napojów wielu osób, jest pity właściwie codziennie do wielu posiłków. Jakie ma zalety? Niesłodzona herbata nie ma żadnych kalorii, dostępnych jest bardzo wiele różnych rodzajów herbaty, a przede wszystkim korzystnie wpływa na zdrowie, o czym nie każdy wie. Czym się różnią poszczególne rodzaje herbat oraz w jaki sposób herbata może wpływać na dobre samopoczucie?

Czerp korzyści ze zdrowotnych i relaksujących właściwości herbaty

Pijąc herbatę, dbasz o swoje zdrowie. Herbata zawiera, oprócz substancji odżywczych, które w różnych rodzajach herbaty występują w różnej ilości i w różnym składzie, także polifenole. Są to wtórne substancje roślinne (czyli takie, które w roślinach pełnią określone funkcje, np. ochronne przed grzybami lub nadają kolor), które chronią przed różnymi chorobami.

Herbata zawiera następujące substancje:

  • teinę,

  • substancje mineralne, przede wszystkim fluor,

  • taninę, znaną jako garbnik roślinny,

  • terubinę, czerwone barwniki,

  • teaflawinę, żółte barwniki.

Szczególnie ostatnie substancje są bardzo wartościowe, gdyż należą do grupy polifenoli, które mogą pozytywnie oddziaływać na zdrowie.

Biała herbata: dużo obietnic, znikome działanie

Bardzo modna jest ostatnio biała herbata. Rzekomo nie zawiera ona prawie teiny (czyli kofeiny pochodzącej właśnie z tego źródła). Natomiast, jak obiecują reklamy, zawiera ona wtórne substancje roślinne i jest jeszcze zdrowsza niż zielona herbata.

Uniwersytet Techniczny w Braunschweigu obalił te twierdzenia. Biała herbata nie jest całkowicie pozbawiona kofeiny. Zawartość teiny do 5% powoduje, że biała herbata ma nawet więcej tej substancji niż inne rodzaje herbat. Również zawartość flawonoidów, czyli zdrowotnych substancji roślinnych, nie jest tak wysoka jak w obietnicach reklamowych. Z pewnością mamy w przypadku białej herbaty do czynienia z niesamowicie smacznym napojem, jego oddziaływanie na zdrowie nie jest jednak tak duże jak w przypadku zielonej herbaty.

Zielona korona: królowa wśród herbat

Z pewnością zielona herbata nie jest środkiem, który jest w stanie zwalczyć chorobę nowotworową lub inne ciężkie przypadłości, nawet gdy czasami otrzymuje ona miano cudownego środka.

Jednak dzięki zawartości wtórnych substancji roślinnych jest ona rzeczywiście w stanie pomóc przy wielu problemach zdrowotnych oraz przyczynić się do zapobiegania chorobom:

  • Przeziębienie: Boli Cię gardło lub masz katar? Sięgnij po zieloną herbatę z dodatkiem soku z cytryny i odrobiny miodu. Taki napój szybko postawi cię na nogi. Ma on także działanie profilaktyczne.

  • Niedobór cynku: Jeżeli masz niedobór cynku w organizmie, może to prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania grasicy oraz osłabnięcia systemu odpornościowego. Pijąc regularnie zieloną herbatę, możesz wyrównać niedobór cynku w organizmie, gdyż napój ten zawiera dużo cynku.

  • Nieprzyjemny zapach z ust: zielona herbata pobudza trawienie. Dzięki temu znika także nieprzyjemny zapach z ust. Aby dodatkowo zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi z ust, możesz używać zielonej herbaty jako środka do płukania ust.

  • Grzybica stóp: kąp codziennie stopy w kąpieli z zielonej herbaty. Dodaj 4 łyżki liści zielonej herbaty oraz dwie łyżki szałwii do 2 litrów gorącej wody. Pozostaw napar na 5 minut do naciągnięcia. Przefiltruj mieszankę przez gazę kuchenną i zażyj 10 minutowej kąpieli stóp (oczywiście już w odpowiedniej temperaturze naparu, aby się nie poparzyć). W ten sposób pokonasz grzybicę stóp oraz zapobiegniesz nowy infekcjom.

Ponadto zielona i czarna herbata zawierają wiele polifenoli. Substancje te hamują określone enzymy powstające w organizmie, które mogą aktywować komórki rakowe. Zielona herbata może pomóc w zapobieganiu chorobom nowotworowym, nie można jej jednak nigdy stosować jako lekarstwa na tę chorobę!

Czarna herbata: środek pomocny na biegunkę

Czarna herbata, oprócz kofeiny, zawiera teobrominę i teofilinę. Substancje te są stosowane w różnych dziedzinach medycznych, teofilina jest przykładowo używana jako środek na astmę. Osoby cierpiące na astmę powinny pić dużo czarnej herbaty. Ponadto czarna herbata zawiera wiele garbników. Należą one do środków działających ściągająco. Są substancjami, które wchodzą w reakcję z białkiem z wierzchnich warstw określonych tkanek, np. skóry.

Dzięki temu mogą budować mocne „membrany”. W efekcie substancje te nadają się do tamowania krwawień, a także to leczenia ran oraz stanów zapalnych. Te właściwości garbników czynią z czarnej herbaty idealny środek pomocniczy na biegunkę. Aby czarna herbata zadziałała, należy zaparzać ją przez około 10 minut.

Herbaty ziołowe warto mieć zawsze w domu

Oprócz klasycznych herbat jest również wiele herbat ziołowych, które są pozyskiwane z ziół, wysuszonych elementów roślin oraz owoców. Nie zawierają one kofeiny, a dostarczają wiele witamin i substancji mineralnych.

Ponadto zawierają one różne olejki eteryczne, które w określony sposób pozytywnie oddziałują na zdrowie. Właściwości których herbat są szczególnie dobroczynne?

  • Herbata z dzikiej róży: zawiera wiele kwasów owocowych i kwasów garbnikowych, a przede wszystkim jest bogata w witaminę C. Herbata ta stanowi środek chroniący przed przeziębieniem.

  • Herbata rumiankowa: głównym składnikiem eterycznych olejków kwiatów rumianku są azuleny. Dbają one o to, aby herbata działała przeciwzapalnie oraz niwelowała wzdęcia.

  • Herbata z pokrzywy: zawiera wiele witamin i minerałów, między innymi fluor, oraz jest stosowana w razie odwodnienia. Ma ona silne właściwości moczopędne, dlatego nie można jej spożywać przy chorobach nerek. Herbata z pokrzywy ma właściwości wzmacniające i pobudzające.

  • Herbata miętowa: zawiera do 5% olejków eterycznych, z tego około 60% mentolu. Olejki eteryczne działają w razie wzdęć, mdłości i skurczów żołądka. Ponadto herbata miętowa ma właściwości przeciwzapalne i można ją nawet stosować w razie bólu zębów. Można ją także stosować do inhalacji przy przeziębieniu. Uwaga: herbata miętowa zawiera także wiele garbników, które powodują, że herbata jest bardziej gorzka, jeżeli zaparzamy ją za długo.

  • Herbata z kopru włoskiego: główne składniki olejków eterycznych, które są zawarte w tej herbacie, to fecheron i anetol. Zmniejszają one objawy wzdęć, mdłości, skurczów żołądka, leczą bóle brzucha i działają przeciwzapalnie.

  • Herbata z kwiatu lipy: zawiera ona wprawdzie niewiele olejków eterycznych, ale są one cenne. Bardzo gorąca herbata z kwiatu lipy ma właściwości potne, dlatego zaleca się ją przy gorączce. Ponadto łagodzi ona nerwy.

  • Herbata z melisy: herbata ta zapachem przypomina lato, za co odpowiedzialne są olejki eteryczne, które pięknie pachną cytrynowo. Zmniejszają one objawy wzdęć, mdłości, skurczów żołądka, leczą bóle brzucha i działają uspokajająco.

Pijąc herbatę, nie możemy sobie zaszkodzić. Wręcz przeciwnie: wzmacnia one zdrowie. Warto zwracać uwagę na to, aby kupować herbatę z upraw biologicznych. Dzięki temu uniknie się obecności zanieczyszczeń i pestycydów.

Wybierając herbatę, warto zrezygnować ze sztucznych aromatów.

Herbata: bardzo duże znaczenie ma jej odpowiednie przygotowanie

Polecam kupowanie herbaty luzem, a nie w torebkach. Warto zwracać uwagę, w szczególności przy herbacie Rooibos, na brak zawartości sztucznych aromatów. Bardzo dobre herbaty ziołowe można nabyć w aptekach lub sklepach ze zdrową żywotnością. Często można tam spotkać inne rodzaje herbat niż w tradycyjnych sklepach.

Przygotowanie herbaty zależy od jej rodzaju. Przy herbatach ziołowych warto dowiedzieć się w aptece lub sklepie ze zdrową żywotnością, jak długo zaparzać herbatę.

Czarną herbatę należy zalewać wrzącą wodą i pozostawiać na 3 minuty. Zielona herbata potrzebuje tyle samo czasu, ale należy stosować do niej wodę o temperaturze 60 do 70°C. W przeciwnym razie herbata straci witaminy nieodporne na działanie wysokiej temperatury. Dostępne są czajniki, przy których można ustawić temperaturę wody. Można także zagotować wodę i pozostawić ją do lekkiego ostygnięcia. Za pomocą termometru do herbaty można sprawdzić, kiedy woda będzie miała odpowiednią temperaturę.

Herbata Rooibos potrzebuje natomiast bardzo dużo czasu do zaparzenia. Należy ją pozostawić na około 10 minut we wrzącej wodzie.

Nie kupuj herbaty w torebkach i rozpuszczalnej z supermarketu. Zawiera ona dużo aromatów i cukru, bardzo mało prawdziwych owoców, a świeżej herbaty często w ogóle. Herbata ta na pewno nie jest tak smaczna, jak jej „sypany” odpowiednik.
Słowa kluczowe:
herbata

Więcej Artykułów