Pan Stanisław z Sanoka pyta: Znajomy polecił mi czerwony ryż w celu obniżenia poziomu cholesterolu. Co Pan uważa na ten temat?
dr Günter Gerhardt odpowiada: To dobra i naturalna rada! Aktywny składnik, lowastatyna, zawarty w fermentowanym czerwonym ryżu wyrównuje poziom cholesterolu bez żadnych skutków ubocznych.
Jeśli poziom cholesterolu jest podwyższony (patrz ramka informacyjna), to należy zawsze badać również poziom dobrego cholesterolu HDL (lipoproteina wysokiej gęstości). Te dwie wartości współistnieją razem i nie należy ich rozdzielać w badaniach krwi.
Normy poziomu cholesterolu:
cholesterol całkowity: 200 mg/dl do 220 mg/dl,
LDL: poniżej 160 mg/dl,
HDL: powyżej 40 mg/dl
Jeśli wartość LDL, tj. „złego” cholesterolu (lipoproteiny niskiej gęstości) jest za wysoka, można spróbować ją naturalnie obniżyć za pomocą wspomnianego czerwonego ryżu. Można również dodać do diety kwasy tłuszczowe omega-3 z naturalnych źródeł, jedząc dużo tłustych ryb morskich. Powinny znaleźć się w menu co najmniej raz lub dwa razy w tygodniu. Cholesterol HDL funkcjonuje w organizmie niczym ciężarówka, która transportuje cholesterol LDL do wątroby. Tam ulega on procesom metabolicznym. Jeśli chcemy podnieść poziom dobrego cholesterolu, powinniśmy przede wszystkim więcej się ruszać. Co najmniej raz dziennie należy przejść się na spokojny spacer.