Statystyki są bezlitosne: jeśli dziecko w wieku dziesięciu lat jest otyłe, to ryzyko, że w przyszłości będzie otyłym dorosłym wynosi 75%. Może więc doświadczyć problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca, nadciśnienie i związane z nimi choroby wtórne. Jako dziadkowie i rodzice koniecznie musicie temu przeciwdziałać. Zapewnijcie swoim pociechom zdrowy start w życie!
Jeżeli chcecie, by Wasze dzieci zachwyciły się zdrowym jedzeniem, musicie wiedzieć to i owo. Warto uświadomić sobie, że dzieci odczuwają smaki intensywniej niż dorośli. To właśnie dlatego często nie chcą jeść szpinaku, fasoli czy sałaty, które postrzegają jako szczególnie ostre i gorzkie. Pomidory, papryka, kalarepa, cukinia czy ziemniaki mają natomiast delikatny smak, więc dzieci chętnie je jedzą. Spróbuj zatem karmić swoje dziecko głównie tymi warzywami.
Być może już teraz zaprzeczysz: „Niezależnie od postaci, moje dzieci nie chcą żadnych warzyw! Owszem, rzeczywiście zdarzają się takie dzieci, dotyczy to zwłaszcza warzyw gotowanych. Ale: te same dzieci z wielką ochotą sięgają po warzywa surowe, pokrojone w poręczne słupki. Wypróbuj tę metodę! Pokrój po prostu trochę marchewek, kalarepy czy ogórków. Podaj dziecku na małej miseczce, np. gdy się bawi czy odrabia lekcje.
To samo dotyczy owoców: również po nie dzieci sięgają najchętniej wtedy, gdy są one poręcznie pokrojone. Zwłaszcza smakują im owoce. Wykorzystaj to, bo jabłka zawierają mnóstwo witamin i są niskokaloryczne.
Informacja: Wyszukaj taką odmianę jabłek, która nie będzie zbyt kwaśna (pamiętaj o intensywniejszym odczuwaniu smaku przez dzieci). Idealne dla dzieci będą Golden Delicious, Gala czy Jonagold.
PORADA
Czarodziejskie jabłko: Sposób przygotowania jabłek, który szczególnie podoba się dzieciom i zachęca je do częstowania się, to tak zwane czarodziejskie jabłko. Rozkrój jabłko w poprzek nożykiem o karbowanym ostrzu. Rozłóż połówki. Taka forma ułatwi dziecku gryzienie.
Dawaj dobry przykład Jeżeli chcesz, by Twoje dziecko preferowało zdrowe jedzenie, nie wystarczy zachęcać słowami „Jedz, to taaaakie zdrowe!” Dzieci przejmują nawyki żywieniowe ludzi, którzy je otaczają. Jeśli więc zajadasz się słodyczami lub tłustymi przekąskami, Twoje dziecko będzie to uważało za coś normalnego i również będzie sięgało po tego typu jedzenie. |
Włącz dziecko w przygotowywanie zdrowych posiłków. Gdy dziecko chociaż częściowo samodzielnie przygotuje swój posiłek, będzie chciało go chętniej zjeść i zrobi to z większą radością. Zachęć dziecko, by najpierw przypatrywało się, jak kroisz różne rodzaje owoców czy przygotowujesz sałatkę. Potem pozwól dziecku wkroczyć do akcji: niech wkłada kawałki owoców do miski i je miesza. Kuchenne działania mogą stać się też źródłem radości dla całej rodziny. Przyrządźcie wspólnie pizzę (preferowana taka na pełnoziarnistym spodzie). Pozwól dziecku samodzielnie wybrać, co będzie leżało na jego kawałku. Może ułoży coś śmiesznego, np. buzię clowna?