Tak zwany food pairing polega na łączeniu podobnych aromatem produktów spożywczych celem wzmocnienia doznań smakowych. Pokażemy Wam, jak to zrobić. Spróbujcie!
Pewnego dnia chemik François Benzi stał w swoim ogrodzie. W powietrzu unosił się zapach jaśminu. Chemikowi nagle wydało się, że w tym kwiatowym zapachu odkrył woń wątróbki. A przecież jako specjalista od perfum i aromatów znał się na zapachach! To dziwaczne odkrycie nie dawało mu spokoju. Postanowił więc poczęstować swoich wieczornych gości pasztetem z wątróbki z kwiatami jaśminu. Biesiadnicy byli oczarowani.
Jakiś czas później Benzi spotkał się z Hestonem Blumentalem, szefem kuchni w restauracji The Fat Duck, uchodzącą za jedną z najlepszych na świecie. Przeprowadzili wspólnie kilka eksperymentów i doszli do wniosku, że dwa składniki doskonale komponują się wtedy, gdy charakteryzują się możliwie wieloma wspólnymi komponentami aromatycznymi. Tak właśnie narodził się trend o nazwie Food Pairings.
Chemicy, którzy zwrócili uwagę na trend zaproponowany przez Benziego i Blumenthala, przeanalizowali pod tym kątem wiele substancji smakowo-zapachowych, znajdujących się w artykułach żywnościowych. Okazało się, że wszystkie te produkty – owoce, warzywa, mięso, kawa itd. – zawierają setki aromatów.
Sporządzono wykresy, przedstawiające na ile podobne są różne produkty spożywcze pod względem zawartych w nich aromatów. W ten sposób powstały tzw. „Foodpairing Trees” o strukturze podobnej do drzew genealogicznych: im krótsze jest połączenie między dwoma produktami spożywczymi, tym bardziej podobne są zawarte w nich aromaty i tym lepiej będą te składniki się ze sobą komponować.
Foodpairing Trees – drzewa smakowe – zostały w międzyczasie wykorzystane przez wielu kucharzy do stworzenia nowych, niezwykłych przepisów.
Powstały przy tym kompozycje, które zaskakują: na przykład kawior z czekoladą. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej www.foodpairing.com. Można też pobrać stamtąd bezpłatne przepisy dla kucharzy-amatorów.
Twoje kubki smakowe będą się cieszyć z nowych wrażeń smakowych!
Porada
Bakłażan, świeży ser kozi i owoc granatu? Pokrój bakłażan na cienkie plasterki i rozłóż na nim pokruszony ser. Dodaj drobno posiekaną szalotkę, nieco szczypiorku i ziarna granatu. Podpiecz całość przez około 20 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury 200°C.
Składniki na sałatkę: 200 g ciecierzycy 150 g fasolki edamame (mrożonej – dostępna w marketach lub sklepach z żywnością azjatycką) 100 g sera gorgonzola 1/2 cebuli 50 g orzechów laskowych |
Składniki na dressing: 2 łyżki oliwy z oliwek 1 łyżka octu balsamicznego 1 łyżeczka miodu 1/2 łyżeczki musztardy pieprz, sól |
Przygotowanie: Blanszuj przez chwilę fasolkę edamame we wrzątku, a następnie przelej zimną wodą. Przełóż ciecierzycę na sitko i opłucz. Włóż obie te rośliny strączkowe do miski z serem gorgonzola i drobno posiekaną cebulą.
Wymieszaj składniki dressingu i dodaj do sałatki. Grubo posiekaj orzechy i podpraż przez chwilę na patelni bez tłuszczu, aż roztoczą dookoła wspaniały aromat. Posyp nimi sałatkę.
Smacznego!