Pij na zdrowie – przy problemach jelitowych, podagrze i osteoporozie

Pij na zdrowie – przy problemach jelitowych, podagrze i osteoporozie

dr Ulrich Fricke

21 września 2018

Przy wielu chorobach przyjmowanie leków tak naprawdę nie jest konieczne. Zazwyczaj wystarczy dobrze zaopatrzyć swoje ciało w minerały. Idealnym rozwiązaniem jest picie leczniczych wód. Z niniejszego artykułu dowiesz się, która woda najskuteczniej Ci pomoże przy jednej z dwudziestu różnych chorób.

Pij na zdrowie – przy problemach jelitowych, podagrze i osteoporozie

Leczenie wodą? Dla ludzi, którzy na każdą dolegliwość najchętniej łykają tabletkę, brzmi to podejrzanie. Ale to naprawdę działa! Przed laty (czyli przed wątpliwym zwycięstwem leków) była nawet zalecana przez lekarzy – z dużym powodzeniem i bez żadnych skutków ubocznych.

Dlaczego woda lecznicza działa?

- Rozstrzygająca jest wysoka zawartość minerałów. Są one konieczne do funkcjonowania narządów w organizmie. Pokrycie dziennego zapotrzebowania jedynie pokarmami stałymi nie jest czasami w 100% możliwe (dotyczy to np. magnezu, wapnia).

- Substancje mineralne są już rozpuszczone. Dlatego łatwiej wchłaniają się w jelitach niż te pozyskane z pokarmów stałych (często są wbudowane w stałe struktury pokarmu).

- Niektóre substancje wyrównują gospodarkę kwasowo-zasadową organizmu (siarczany działają lekko zakwaszająco, wodorowęglany zasadowo).

- Dwutlenek węgla działa delikatnie rozciągająco na Twój żołądek. Pobudza to ukrwienie jego śluzówki i wspomaga trawienie.

Spora przeszkoda do pokonania – woda lecznicza posiada dopuszczenie do obrotu takie, jak leki

Co właściwie odróżnia wodę leczniczą od ogólnodostępnych wód mineralnych? Najważniejsza jest wysoka zawartość minerałów. Musi ona wynosić przynajmniej 1 g na litr. Na bogatych w wapienie terenach woda jest bogata w wodorowęglany. Jeżeli źródło znajduje się pod skałami zawierającymi większe ilości minerałów, woda charakteryzuje się wysoką zawartością sodu, wapnia czy magnezu.

Taki specjalny skład mineralny decyduje także o prozdrowotnym działaniu wody. W tabelce poniżej znajdziesz różne możliwości zastosowania takich wód. Ale dużo minerałów to nie wszystko. Aby woda faktycznie była „leczniczą”, jej działanie musi zostać udowodnione naukowo. Dopiero wówczas – podobnie jak rośliny lecznicze – zostaje oficjalnie dopuszczona do obrotu, choć w Polsce obrót tymi wodami poza uzdrowiskami nie jest do końca uregulowany prawnie.

Dobry wybór przy problemach trawiennych

Wody lecznicze można kupić w Polsce butelkowane. Spis ich rodzajów można znaleźć na stronie http://mineralne.pgi.gov.pl/wody-lecznicze.html.

Wody lecznicze są bardzo dobrze zbadanymi produktami. Przykładowo, w 2006 roku na Uniwersytecie w Rzymie badano ich wpływ na przewód pokarmowy osoby z zaburzeniami trawienia (dyspepsja, jelito drażliwe, zatwardzenia): ponad 6000 uczestników przez trzy tygodnie piło wodę leczniczą bogatą w wodorowęglan i siarczan (2 litry dziennie). Dolegliwości w dużej mierze ustąpiły, aktywność jelit wzrosła (szybkie wydalanie niemożliwych do strawienia resztek), a u 88% probantów stwierdzono zmniejszenie wydzielania drażniącego kwasu żołądkowego.

Dobra rada na koniec: Znajdź w tabelce wodę leczniczą odpowiednią przy Twojej dolegliwości. Pij codziennie 0,5-1 litra dziennie. Możesz również 2-3 razy rocznie przeprowadzać kilkutygodniową kurację wodą.

Jaka woda lecznicza?

Choroba

Najważniejsza substancja mineralna

 

Sposób działania

Dyspepsja, zatwardzenie, zgaga, kamica układu moczowego (ze szczawianów wapnia), podagra, przekwaszenie

Wodorowęglan powyżej 1300 mg/l

 

Zmniejsza zakwaszenie organizmu, hamuje kwas żołądkowy

Ociężałość jelit, infekcje w drogach moczowych, kamica układu moczowego (z fosforanu wapnia), zatwardzenie

Siarczan powyżej 1200 mg/l

 

Pobudza trzustkę, wzmaga wypływ żółci, zakwasza mocz

Osteoporoza, stany zapalne dróg moczowych, alergie

Wapń powyżej 250 mg/l

 

Wzmacnia kości, działa przeciwzapalnie i przeciwalergicznie

Problemy trawienne, zatwardzenie

Dwutlenek węgla powyżej 1200 mg/l

 

Pobudza czynność żołądka i jelit, wzmaga ukrwienie śluzówki żołądka

Próchnica

Fluorek powyżej 1 mg/l

 

Utwardza szkliwo zębów, hamuje metabolizm bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy

Stany zapalne żołądka, jelit i dróg moczowych, zaburzenia rytmu serca, cukrzyca, stres, wewnętrzny niepokój

Magnez powyżej 100 mg/l

 

Działa przeciwzapalnie, uspokaja nerwy, poprawia działanie insuliny

Słowa kluczowe:
woda lecznicza

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów