Zagęstnik, który powoduje ryzyko alergii i biegunki. Co musisz wiedzieć o mączce chleba świętojańskiego (E410)

Food Inspector

21 września 2018

Zagęstniki to powszechnie stosowane dodatki do żywności. Znajdują się zarówno w produktach słodkich, jak i wytrawnych. Tym razem wyjaśniamy, dlaczego mączka chleba świętojańskiego znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym i ostrzegamy tych, którzy powinni jej unikać.

Zagęstnik, który powoduje ryzyko alergii i biegunki. Co musisz wiedzieć o mączce chleba świętojańskiego (E410)

Aby konfitury, sosy czy lody mogły cieszyć jednorodną konsystencją, do akcji wkraczają zagęstniki. Jako dodatki spożywcze muszą zostać wyszczególnione na opakowaniu. Często zauważamy obecność mączki chleba świętojańskiego – w skrócie E410.

W tych artykułach spożywczych możesz trafić na E410:

- Konfitury, dżemy

- Galaretki

- Budynie

- Musy

- Pasztety

- Wyroby mięsne i wędliny

- Konserwy owocowe i warzywne

- Wypieki

- Sosy sałatkowe

- Lody

- Napoje na bazie mleka

- Produkty spożywcze dla cukrzyków

Mączka chleb świętojańskiego pochodzi z mielonych części nasion drzewa o nazwie karob.

Z nasion drzewa karobowego pozyskiwany jest naturalny dodatek spożywczy.

Mączka chleba świętojańskiego składa się przede wszystkim z cukrów prostych: mannozy i galaktozy. Węglowodany te mają zdolność wiązania wody. Oznacza to, że rozprowadzone w cieczy, nawet w niewielkiej ilości, pozwalają uzyskać stabilną żelową konsystencję. Nie przeszkadzają im w tym wysoka temperatura, kwasy czy sole.

Z tego właśnie powodu mączka chleba świętojańskiego znajduje zastosowanie w przemyśle jako emulgator i zagęstnik. W funkcji stabilizatora znajdziecie ją w wyrobach mięsnych i wędlinach, a także w sosach.

Po dodaniu do ciasta zapobiega jego nadmiernemu spieczeniu, czyli utracie wilgoci. Nadaje w ten sposób długo utrzymującą się świeżość i soczystość.

Mączka chleba świętojańskiego (E410) kryje się również za tymi nazwami:

- Guma karobowa

- Karob

Jak więc widać, używanie tej substancji do zastosowań spożywczych jest całkowicie uzasadnione. Jest ona dopuszczona do użytku w produktach spożywczych, również tych w jakości bio oraz w pokarmie dla niemowląt.

Mączka chleba świętojańskiego uchodzi za dodatek zupełnie nieszkodliwy i nie podlega żadnym ograniczeniom w zastosowaniu. Nie istnieje maksymalna zalecana dawka dzienna, czyli ilość, przekroczenie której byłoby szkodliwe dla organizmu.

Uwaga! E410 może być przyczyną biegunki!

Musisz jednak wiedzieć, że mączka chleba świętojańskiego intensywnie pęcznieje w żołądku. Spożyta w znacznych ilościach, może mieć działanie przeczyszczające. Jeśli zatem dokucza Ci biegunka, weź pod uwagę jako przyczynę spożycie E410. Postaraj się wówczas ograniczyć ilość spożywanego karobu.

Alergia na soję? Uważaj!

Karob jest również podejrzewany o powodowanie alergii. Szczególnie narażone na alergie krzyżowe są osoby uczulone na soję. Oznacza to, że jeżeli masz alergię na soję, Twój układ odpornościowy może reagować podobnie również na karob. Alergia na soję to często występujący problem, który może dotknąć zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Typowymi objawami uczulenia na mączkę chleba świętojańskiego mogą być świąd i obrzęki błony śluzowej jamy ustnej i gardła bezpośrednio po jej spożyciu. Kolejnymi objawami mogą być wysypka skórna i dolegliwości gastryczne.

Co radzimy?

E410 zapewne nie jest najbardziej szkodliwym dodatkiem, który spotykamy w produktach zajmujących sklepowe półki. Obserwuj reakcje alergiczne swojego organizmu i jeśli widzisz konkretne zależności, unikaj produktów zawierających karob.

Więcej Artykułów