Piłka nożna to źródełko młodości dla seniorów

Piłka nożna to źródełko młodości dla seniorów

prof. dr Ingo Froböse

16 września 2018

Większość lekarzy odradza starszym osobom grę w piłkę nożną ze względu na zbyt wysokie ryzyko kontuzji. Przeprowadzone jednak w Danii badanie pozwala na wyciągnięcie całkiem odwrotnego wniosku: piłka nożna pozwala na osiągnięcie i zachowanie sprawności! Rzeczywiście piłka nożna to bardzo intensywny trening interwałowy, który nie tylko wzmacnia układ krążenia, ale również mięśnie i kości.

Piłka nożna to źródełko młodości dla seniorów

Peter Krustrup z uniwersytetu w Kopenhadze doszedł na podstawie przeprowadzonych uprzednio przez siebie badań w Instytucie Sportów Zespołowych i Zdrowia do sensacyjnych wniosków: mężczyźni, którzy przez całe życie grali w piłkę nożną, wykazują w wieku 70 lat taką samą równowagę i ruchomość mięśni, jak niewytrenowani trzydziestolatkowie.

Do swojego kolejnego badania zaprosił on niewytrenowanych mężczyzn w wieku pomiędzy 63 a 75 lat i podzielił ich na 3 grupy: pierwsza grupa grała 2 razy w tygodniu po godzinie w piłkę nożną, druga grupa ćwiczyła w takim samym wymiarze czasowym na urządzeniach do ćwiczeń siłowych, natomiast trzecia nie podejmowała żadnej aktywności. Po 4 miesiącach okazało się, że osoby uprawiające sporty siłowe nie wykazały prawie żadnej zmiany w kwestii swojej wydolności, podczas gdy wydolność piłkarzy znacznie się poprawiła: w kwestii biegania o 46%, w kwestii funkcji płuc o 15% oraz wytrzymałość o 7%. Ponadto pomiary gęstości kości już po 3 miesiącach również wykazały poprawę. Dlatego można postrzegać piłkę nożną jako dobrą ochronę przed osteoporozą. I jeszcze jeden wniosek – być może najważniejszy: grupa piłkarzy dawała sobie również lepiej radę na co dzień, z większą łatwością przychodziło im dźwiganie zakupów, wchodzenie po schodach, jazda na rowerze czy prace w ogrodzie. Trening taki zmniejszył również ryzyko upadków i złamań kości.

Moja porada: piłka nożna – tak czy nie?

Jeśli zawsze chętnie grałeś w piłkę nożną lub zawsze o tym marzyłeś, nic nie stoi na przeszkodzie, by trenować. Jeśli nie masz pewności, czy twój stan fizyczny na to pozwoli, zabierz niniejszy artykuł i wybierz się do lekarza, który to oceni.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów