„Skarbie, musimy porozmawiać” – albo lepiej: „skarbie, rozwiążmy to inaczej”

„Skarbie, musimy porozmawiać” – albo lepiej: „skarbie, rozwiążmy to inaczej”

Johanna Müller

3 stycznia 2019

Wiele osób denerwuje fakt, że w ich związku za dużo się gada; że każdy szczegół wymaga dogłębnego przedyskutowania, ale nie podejmuje się żadnych decyzji; że obie strony chcą rozmawiać, ale w rzeczywistości żadna z nich nie chce zrobić niczego konkretnego dla związku; że konflikty omawia się w nieskończoność, ale to wcale nie poprawia nastroju, a wręcz go pogarsza. Dobra kultura komunikacji nie oznacza bowiem, że im więcej słów, tym lepiej. Poniżej kilka porad, jak uniknąć „pułapek gadania” w relacji z drugą osobą.

„Skarbie, musimy porozmawiać” – albo lepiej: „skarbie, rozwiążmy to inaczej”

KONFLIKT W ZWIĄZKU

„Skarbie, musimy porozmawiać”. Gdy mężczyzna słyszy takie zdanie od kobiety, zazwyczaj automatycznie wprowadza go to w stan alarmowy. Rzeczywiście, „jeszcze więcej gadania w sytuacjach konfliktowych” wcale nie jest dobrą radą.

Moja porada lekarska

Porada

Przed rozpoczęciem rozmowy na problematyczny temat nawiążcie ze sobą kontakt. Dotknijcie się, przytulcie się do siebie, pocałujcie się lub zróbcie coś wspólnie.

Podstawowa zasada: przestańcie próbować nawiązać kontakt ze sobą przy pomocy słów. Niech to raczej słowa powstają z kontaktu. Gdy będziecie się nawzajem blisko czuć, przyjdzie wam z większą łatwością wyjaśnianie spraw. A niektóre z nich na pewno wyjaśnią się same.

Proś, zamiast argumentować

Przekonanie co do własnej racji jest przyczyną wielu bezowocnych dyskusji – również w związku. Myśli się wówczas bowiem, że poprzez argumenty można prędzej czy później wymusić na partnerze „właściwy” tok rozumowania.

Moja porada lekarska

Ćwicz akceptowanie

Zrezygnuj z tak długiego „pracowania” nad partnerem przy pomocy swoich argumentów, aż (zdenerwowany czy wbrew sobie) wreszcie się zgodzi. Zamiast tego uznaj, że twój partner ma inne potrzeby/inne nastawienie/inne priorytety. „Wiem, że niezbyt chętnie wybierasz się w sobotę do miasta.” „Jest to dla mnie jasne, że przechowywanie odpadów z ogrodów w garażu jest dla ciebie praktyczne.” Mimo to możesz prosić o to, co jest dla ciebie ważne. Po prostu powiedz: „Proszę, zrób to dla mnie”. Jeśli partner się zgodzi, potraktuj to jako prawdziwy czyn z miłości, a nie twoje zwycięstwo i okazję do triumfowania.

Stawiaj na wymowne milczenie

„Mówiłam ci już o tym 10 razy!” – zapewne wielokrotnie zdarzyło ci się już wypowiedzieć to zdanie i wciąż być gotową na kolejne jego powtórzenie. Nie otrzymasz wówczas jednak zazwyczaj reakcji, której oczekujesz. Raczej możesz się spodziewać, że partner czy partnerka przy kolejnej okazji znowu zachowa się w „niepożądany” sposób.

Moja porada lekarska

Porada

Zmień taktykę

Zaobserwuj, kiedy mówienie i argumentacja najwyraźniej nie pomagają i zmień swoją taktykę. Nie wygłaszaj kolejnym razem długich przemówień, ogranicz się do krótkiego stwierdzenia. Później milcz i patrz na partnera/partnerkę.

Działanie

Konsekwentne działanie jest o wiele bardziej skuteczne od wszelkich słów.

Moja porada lekarska

Porada

Stawiaj granice, ale przyjaźnie

Czy każdego ranka musisz 5 razy budzić swojego partnera i jeszcze „zbierasz za to ochrzan”? Nastaw mu budzik i zachęć go: „jestem pewna, że sobie poradzisz”. Albo: twoja partnerka stawia puste butelki do wyniesienia do kontenera w korytarzu i zostawia je tam na wiele dni? Postaw w tym miejscu doniczkę z kwiatkiem.

Mój wniosek Jak więc widzicie, gdy jesteście gotowi na drobne zmiany, które mają na celu poprawę waszej więzi emocjonalnej i waszego związku, nie musicie wypowiadać wielu słów. Czasami lepszym wyborem jest milczenie.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów

wiper-pixel