Wiele osób denerwuje fakt, że w ich związku za dużo się gada; że każdy szczegół wymaga dogłębnego przedyskutowania, ale nie podejmuje się żadnych decyzji; że obie strony chcą rozmawiać, ale w rzeczywistości żadna z nich nie chce zrobić niczego konkretnego dla związku; że konflikty omawia się w nieskończoność, ale to wcale nie poprawia nastroju, a wręcz go pogarsza. Dobra kultura komunikacji nie oznacza bowiem, że im więcej słów, tym lepiej. Poniżej kilka porad, jak uniknąć „pułapek gadania” w relacji z drugą osobą.
KONFLIKT W ZWIĄZKU
„Skarbie, musimy porozmawiać”. Gdy mężczyzna słyszy takie zdanie od kobiety, zazwyczaj automatycznie wprowadza go to w stan alarmowy. Rzeczywiście, „jeszcze więcej gadania w sytuacjach konfliktowych” wcale nie jest dobrą radą.
Porada
Przed rozpoczęciem rozmowy na problematyczny temat nawiążcie ze sobą kontakt. Dotknijcie się, przytulcie się do siebie, pocałujcie się lub zróbcie coś wspólnie.
Podstawowa zasada: przestańcie próbować nawiązać kontakt ze sobą przy pomocy słów. Niech to raczej słowa powstają z kontaktu. Gdy będziecie się nawzajem blisko czuć, przyjdzie wam z większą łatwością wyjaśnianie spraw. A niektóre z nich na pewno wyjaśnią się same.
Przekonanie co do własnej racji jest przyczyną wielu bezowocnych dyskusji – również w związku. Myśli się wówczas bowiem, że poprzez argumenty można prędzej czy później wymusić na partnerze „właściwy” tok rozumowania.
Ćwicz akceptowanie
Zrezygnuj z tak długiego „pracowania” nad partnerem przy pomocy swoich argumentów, aż (zdenerwowany czy wbrew sobie) wreszcie się zgodzi. Zamiast tego uznaj, że twój partner ma inne potrzeby/inne nastawienie/inne priorytety. „Wiem, że niezbyt chętnie wybierasz się w sobotę do miasta.” „Jest to dla mnie jasne, że przechowywanie odpadów z ogrodów w garażu jest dla ciebie praktyczne.” Mimo to możesz prosić o to, co jest dla ciebie ważne. Po prostu powiedz: „Proszę, zrób to dla mnie”. Jeśli partner się zgodzi, potraktuj to jako prawdziwy czyn z miłości, a nie twoje zwycięstwo i okazję do triumfowania.
„Mówiłam ci już o tym 10 razy!” – zapewne wielokrotnie zdarzyło ci się już wypowiedzieć to zdanie i wciąż być gotową na kolejne jego powtórzenie. Nie otrzymasz wówczas jednak zazwyczaj reakcji, której oczekujesz. Raczej możesz się spodziewać, że partner czy partnerka przy kolejnej okazji znowu zachowa się w „niepożądany” sposób.
Porada
Zmień taktykę
Zaobserwuj, kiedy mówienie i argumentacja najwyraźniej nie pomagają i zmień swoją taktykę. Nie wygłaszaj kolejnym razem długich przemówień, ogranicz się do krótkiego stwierdzenia. Później milcz i patrz na partnera/partnerkę.
Działanie
Konsekwentne działanie jest o wiele bardziej skuteczne od wszelkich słów.
Porada
Stawiaj granice, ale przyjaźnie
Czy każdego ranka musisz 5 razy budzić swojego partnera i jeszcze „zbierasz za to ochrzan”? Nastaw mu budzik i zachęć go: „jestem pewna, że sobie poradzisz”. Albo: twoja partnerka stawia puste butelki do wyniesienia do kontenera w korytarzu i zostawia je tam na wiele dni? Postaw w tym miejscu doniczkę z kwiatkiem.