Pływanie to najlepsza, bo angażująca wszystkie mięśnie, forma uprawiania sportu i rekreacji. Jednym pomaga zgubić zbędne kilogramy, innym usprawnić stawy.
Największą zaletą pływania, zgodnie z prawem Archimedesa, jest jednak to, że ciało zanurzone w cieczy traci na wadze. Dlatego też w wodzie czujemy się lżejsi i sprawniejsi. Zanurzenie w wodzie do ramion jesteśmy lżejsi o 10% Poza tym wodę można traktować jako wszechstronny i bezpieczny przyrząd gimnastyczny, który wprawdzie stawia lekki opór, ale jednocześnie amortyzuje gwałtowne ruchy, co pozwala uniknąć przeciążenia stawów.
Pływać, podobnie jak śpiewać, może każdy. Ważne jednak, aby pływając, wykonywać takie ruchy, które nie będą negatywnie wpływały na stawy. Chociaż pływanie zaliczane jest do sportów mało urazowych, jednak i tu zdarzają się bolesne kontuzje. Wyczynowi pływacy nierzadko doznają urazów barku i stawu kolanowego. A więc?
• Styl dowolny – kraul – wskazany jest dla początkujących pływaków. Do utrzymania się na wodzie wykorzystuje się głównie mięśnie i stawy górnej części ciała. Nie jest wskazany dla osób z zespołami bólowymi i zwyrodnieniami stawów barkowych. Mogą nim pływać osoby z chorymi kolanami, ponieważ w tym stylu porusza się całymi nogami.
• Styl grzebietowy – na plecach – zalecany jest przy dolegliwościach kręgosłupa, wadach postawy (skrzywienia kręgosłupa, skolioza). Takie pływanie wzmacnia mięśnie klatki piersiowej, karku i ramion. Nie powinny nim pływać osoby ze schorzeniami stawów barkowych.
• Styl motylkowy – delfin – przeznaczony jest dla osób silnych i zdrowych. Rozwija mięsień prosty brzucha i mięśnie barków.
• Styl klasyczny – żabka – modeluje uda i biodra. Nie powinny nim pływać osoby ze zwyrodnieniami stawu biodrowego i kolanowego oraz z lordozą lędźwiową. Warto wiedzieć, że pływanie żabką odkrytą, z częstym unoszeniem głowy nad powierzchnię wody, może powodować bóle szyjnego odcinka kręgosłupa, a nawet być przyczyną zmian zwyrodnieniowych.
Pływanie korzystnie wpływa na układ krwionośny, ponieważ w pozycji leżącej potrzebuje on mniej siły na pompowanie krwi do serca. Regularne pływanie zwiększa pojemność serca, obniża tętno spoczynkowe oraz ciśnienie krwi. Pływanie pomaga też w utrzymaniu zgrabnej sylwetki i pozbyciu się nadmiaru kilogramów. Ruch w wodzie sprzyja elastyczności mięśni i więzadeł, zwiększa ruchomość stawów, poprawia także jędrność skóry.