Nawet krótkie codzienne przejażdżki rowerem są bardzo zdrowe

Nawet krótkie codzienne przejażdżki rowerem są bardzo zdrowe

Beate Rossbach

18 września 2018

Sprawdźmy, czy nasze rowery jeszcze działają! Jak tylko pozwoli na to pogoda, będziemy ich bardzo potrzebować! Wyniki badań przeprowadzonych na uniwersytecie w Odense w Danii zostały przedstawione w Journal of the American Heart Associationw grudniu 2016 r.

Nawet krótkie codzienne przejażdżki rowerem są bardzo zdrowe

Naukowcy przez 10 lat badali regularnie grupę 20 tys. mężczyzn. Ci, którzy cały czas korzystali z roweru (np. jeżdżąc nim do pracy), po 10 latach byli znacznie zdrowsi niż osoby poruszające się tylko samochodem. Wśród nich, 39% mniej osób chorowało na otyłość, 20% mniej badanych miało wysoki poziom cholesterolu, 18% mniej mężczyzn cierpiało na cukrzycę i 11% mniej osób miało wysokie ciśnienie krwi.

Radzimy: Zdumiewający w tym badaniu jest fakt, że wcale nie trzeba uprawiać wyczynowego kolarstwa. Nawet krótkie codzienne przejażdżki (do pracy, na zakupy) w pełni wystarczą, aby uzyskać efekt ochronny. Dłuższa i sportowa jazda nie przynosi większej poprawy zdrowia. Decydującym czynnikiem jest częsta zmiana między odpoczynkiem a ruchem. To ile trwa aktywność, ma drugorzędne znaczenie.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów

wiper-pixel