Stawy w lędźwiowej części kręgosłupa, tak samo jak wszystkie stawy, z biegiem czasu mogą się zużywać. Rozwijają się zwyrodnienia. Na związany z tym ból oraz ograniczenia ruchowe pomaga przede wszystkim ruch. Podpowiemy, jaki rodzaj sportu i ćwiczeń będzie dla Państwa najbardziej odpowiedni. Przedstawimy również różne ćwiczenia na dolegliwości związane z bólem pleców.
Cierpią Państwo na częste bóle w okolicach kręgosłupa lędźwiowego? Pochylanie się sprawia trudności? Prawdopodobnie za tymi dolegliwościami kryje się artroza kręgosłupa lędźwiowego. Towarzyszą temu chroniczne, bolesne zmiany w stawach kręgosłupa, które dodatkowo upośledzają ich funkcjonowanie.
Fachowo w medycynie taki stan określa się mianem spondylozy. Jest ona spowodowana obciążeniem oraz zużywaniem się chrząstki między kręgami (krążków międzykręgowych), na przykład ze względu na zaawansowany wiek, nadwagę lub wcześniej odniesione kontuzje sportowe.
Dane liczbowe pokazują, że ta forma artrozy występuje przede wszystkim u osób starszych: w badanej grupie wiekowej 20-latków artrozę odcinka lędźwiowego kręgosłupa stwierdzono u około 10 proc. osób, a w grupie powyżej 65 roku życia dotkniętych chorobą było średnio około 90 proc. badanych.
I niestety znowu kobiety są bardziej narażone na wystąpienie tego schorzenia, szczególnie te starsze. Dzieję się tak, ponieważ wraz z wiekiem kobiety szybciej niż mężczyźni tracą chrząstkę stawową.
W przypadku artrozy odcinka lędźwiowego kręgosłupa niektóre ruchy, a przede wszystkim pochylanie się, wiążą się z ciągłym odczuwaniem bólu. Mówię tu z własnego doświadczenia. Dlatego też warto rozejrzeć się za przyrządami, które ułatwiają codzienne życie.
Na liście autorki tekstu rzeczy potrzebnych chwytak znajduje się na wysokiej pozycji. Z pomocą tego „przedłużenia ramienia” bez obciążania pleców można podnieść lub odłożyć prawie każdego rodzaju przedmioty nawet z najwyższej półki czy z podłogi.
Różnorodne chwytaki (np. chwytaki dla seniora) dostępne są w zróżnicowanych długościach, umożliwiając w ten sposób dotarcie do wielu miejsc. Ceny rozpoczynają się od kilkudziesięciu złotych i mogą w zależności od wykonania i przeznaczenia osiągać cenę do kilkuset złotych.
O utrzymanie czystość bez bolesnego pochylania się dba specjalna szczotka wraz z szufelką z długim uchwytem. Umożliwia ona zamiatanie wygodne dla pleców w pozycji stojącej. Ceny zawierają się w zależności od modelu w granicach kilkudziesięciu złotych.
W dziale „gospodarstwo domowe i kuchnia” można dostać stołek lub podporę do stania, które pomogą oszczędzać plecy w przypadku dłuższych prac wykonywanych w pozycji stojącej. Autorka tekstu korzysta głównie ze stołka w łazience, podczas prasowania czy innych prac w kuchni wymagających stania. Najbardziej przystępne cenowo stołki kosztują około stu kilkudziesięciu złotych, górnej granicy w zasadzie nie ma.
Bardzo zdrowe i wygodne jest też korzystanie z wyjątkowo długiej łyżki do butów, która sprawia, że nie trzeba pochylać się przy zakładaniu butów. W czasie zimowych miesięcy doskonale sprawdza się niezawodny pachołek do ściągania obuwia. Polecamy Państwu model z antypoślizgowymi gumowymi korkami na powierzchni, na której stawiamy stopę. Dzięki temu zdejmowanie nawet ciężkiego obuwia zimowego nie stanowi żadnego problemu.
Długotrwałe siedzenie w przypadku osób cierpiących na artrozę odcinka lędźwiowego często wiąże się ze znacznym bólem. Przyczyną tego są w większości przypadków proste, niewyprofilowane oparcia krzeseł. Obciąża to odcinek lędźwiowy kręgosłupa. W takim wypadku pomocne są poduszki lędźwiowe, które kładziemy pomiędzy oparcie a plecy na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Poduszki lędźwiowe są lekko wygięte na zewnątrz, by wypełnić odcinek lordozy. W ten sposób odcinek lędźwiowy kręgosłupa ma oparcie i jest odciążony. Nacisk na kręgi lędźwiowe oraz dyski jest znacznie mniejszy. Ceny poduszek lędźwiowych zaczynają się w zależności od ich wykonania od kilkudziesięciu złotych.
Ruch pomaga na ból pleców. Wyniki z różnorodnych badań wskazują, że regularne uprawianie sportu poprawia ruchomość oraz wydolność stawów międzykręgowych, zatrzymuje postępowanie artrozy lędźwiowego odcinka kręgosłupa oraz łagodzi bóle. Dodatkowo ćwiczenia wzmacniają mięśnie przykręgosłupowe.
Do polecanych aktywności należą między innymi nordic walking, jazda na rowerze, pływanie oraz bieganie na nartach. Decydując się na pływanie, należy wybrać pływanie na plecach lub kraulem. Odradzamy pływanie stylem klasycznym lub delfinem ze względu na to, że w ten sposób tworzy się lordoza i pogłębia się wygięcie kręgosłupa.
Również ruszając się w domu można przeciwdziałać dolegliwościom. Przygotowaliśmy dla Państwa dwa ćwiczenia.
Połóż się na macie gimnastycznej lub na macie do jogi.
Unieś podudzia, opierając je na przykład na stołku, piankowej kostce lub piłce gimnastycznej w taki sposób, by tułów i uda, a także uda i podudzia były ustawione względem siebie pod kątem prostym.
Wytrzymaj w tej pozycji co najmniej 10 minut.
Wykonuj to ćwiczenie przynajmniej raz dziennie.
Połóż się na plecach na macie do jogi lub macie gimnastycznej.
Wyciągnij ramiona oraz nogi.
Lewą część biodra skręć ku górze i w kierunku ramion, jednocześnie prawą część biodra dociśnij do maty i w kierunku stóp.
Wytrzymaj w tej pozycji przez 5 sekund.
Wróć do pozycji wyjściowej i ponownie wykonaj ćwiczenie na drugą stronę ciała.
Wykonaj ćwiczenie pięciokrotnie dla każdej ze stron.