Napięte mięśnie, urazy, ale również różna długość nóg może skutkować nieprawidłową pozycją miednicy. Jej długotrwałe skrzywienie to częsty problem, który jednak wielokrotnie nie zostaje zauważony i nie powoduje bólu. Co należy jednak zrobić, gdy skrzywienie miednicy powoduje ból pleców?
Około 70% wszystkich ludzi ma lekkie skrzywienie miednicy. W większości przyczyną takiego stanu rzeczy jest naturalna różnica w długości ludzkich nóg, skutkiem czego miednica jest minimalnie pochylona.
Z reguły nie niesie to za sobą żadnych konsekwencji, gdyż nasze ciało jest zdolne do wyrównywania takich defektów tak, że dzieje się to poza naszą świadomością. Jeżeli pochylenie miednicy jest jednak znaczne, może to przynieść długofalowo niekorzystne skutki. Może dojść do jednostronnego skrzywienia kręgosłupa, tak zwanej skoliozy. W takim wypadku mięśnie otaczające kręgosłup napinają się, a krążki międzykręgowe ulegają jednostronnej degeneracji. Co dalej? Proste ruchy powodują bolesne dolegliwości.
W medycynie wyróżnia się dwa rodzaje asymetrii miednicy:
1. Czynnościowa asymetria miednicy: występuje z reguły okresowo. Przyczyną są napięcia mięśni pośladkowych i w dolnym odcinku pleców. Gdy mięśnie się rozluźniają, miednica powraca do swojej pierwotnej pozycji. Wzmożone napięcie mięśni spowodowane jest zazwyczaj nadmiernym jednostronnym obciążeniem.
2. Faktyczna asymetria miednicy: jest to bardziej znany wariant, a jego przyczyna leży w budowie ciała, czyli w różnicy między długościami obu nóg. Czasami powodem skrzywienia miednicy bywają przebyte wypadki lub operacje. W przeciwieństwie do wariantu czynnościowego, wariant faktyczny nie jest etapem przemijającym. Miednica nie może znaleźć się w swojej naturalnej prawidłowej pozycji.
Wkładki ortopedyczne mogą być pomocne w wyrównywaniu długości nóg.
W normalnych warunkach ortopeda jest w stanie szybko stwierdzić, czy Twoje bóle pleców lub nieprawidłowa postawa maja swoje źródło w różnej długości każdej z nóg. Taki defekt jest zazwyczaj widoczny gołym okiem i łatwo można go potwierdzić, wykonując prosty test. Również ukształtowanie muskulatury wokół kręgosłupa i przebieg samego kręgosłupa dostarczają cennych informacji na temat położenia miednicy. Jeżeli żadne z tych badań nie wnosi konkretnej wiedzy, konieczne będzie wykonanie zdjęcia rentgenowskiego.
Nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci dokładnie na to pytanie. Wyobraź sobie, że Twoja lewa noga jest o 5 mm krótsza od prawej. Jeśli masz 190 cm wzrostu, to nie ma to właściwie znaczenia. Ale jeżeli Twój wzrost to jedynie 165 cm, sprawa wygląda już zupełnie inaczej. W związku z tym Twój lekarz musi indywidualnie ocenić, czy różnica w długości nóg musi być leczona, czy też nie. Z reguły na to pytanie pada odpowiedź twierdząca wtedy, gdy jest to przyczyną bólu. Bardzo często wystarczy podjąć jedyną metodę leczenia, jaką jest wzmocnienie mięśni przykręgosłupowych. Ćwiczenia należy wykonywać pod okiem fizjoterapeuty. Szczególną uwagę należy poświęcić mięśniom po słabszej stronie Twojego ciała. W zależności od nasilenia skrzywienia Twojej miednicy, konieczne mogą się okazać różne ćwiczenia. Jeżeli różnica w długości nóg i wynikające z niej skrzywienie miednicy są znaczniejsze, potrzebujesz wkładki lub podwyższonej podeszwy buta dla stopy krótszej nogi. Ortopeda wypisze Ci odpowiednią receptę, możliwą do zrealizowania w pracowni ortopedycznej.
Wkładki do butów to nie spontaniczny zakup. Najczęściej nie dostaniesz ich od ręki, i bardzo dobrze: tego typu podwyższenia muszą być tak długo dopracowywane, aż będą idealnie pasować do różnicy w długości Twoich nóg.