Badania wykazują, że półokrągłe podeszwy nie łagodzą bólu kręgosłupa

prof. dr Ingo  Froböse

prof. dr Ingo Froböse

16 września 2018

Od kilku lat na rynku dostępne są buty o specyficznych półokrągłych podeszwach. Oczywiście nasuwa to pytanie, na jakiej zasadzie działają i wspomagają bieganie, że efektem jest znaczne złagodzenie problemów z kręgosłupem?

buty

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili takie badanie na zlecenie samych producentów obuwia tego typu. Pewnie myślisz, że w tej sytuacji wynik badań musi być jednoznaczny. A jednak nie! W badaniu wzięło udział 115 probantów, wszyscy cierpieli na przewlekłe bóle kręgosłupa. Połowa z nich nosiła buty o wybrzuszonej podeszwie 2 godziny dziennie przez cały rok, druga połowa nosiła zwykłe buty. Następnie wypełnili ankietę, z której naukowcy chcieli się dowiedzieć, jakie ograniczenia powodowały u pacjentów bóle pleców. Natężenie bólu również miało być oceniane. Uczestników ankietowano po 6 tygodniach od rozpoczęcia badania, a następnie jeszcze po sześciu miesiącach i po roku.

Wyniki badań okazały się inne, niż by sobie tego życzyli producenci nietypowego obuwia. Po roku noszenia butów o wybrzuszonych podeszwach uczestnicy nie zaobserwowali żadnych zmian w dokuczających im dolegliwościach. Co więcej: wśród osób odczuwających ból pleców zwłaszcza podczas chodzenia lub stania, osoby w zwykłych butach skarżyły się na mniejsze dolegliwości niż osoby w butach o półokrągłych podeszwach.

Słowa kluczowe:
bóle pleców

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów