Badania wykazują, że półokrągłe podeszwy nie łagodzą bólu kręgosłupa

Badania wykazują, że półokrągłe podeszwy nie łagodzą bólu kręgosłupa

prof. dr Ingo Froböse

16 września 2018

Od kilku lat na rynku dostępne są buty o specyficznych półokrągłych podeszwach. Oczywiście nasuwa to pytanie, na jakiej zasadzie działają i wspomagają bieganie, że efektem jest znaczne złagodzenie problemów z kręgosłupem?

Badania wykazują, że półokrągłe podeszwy nie łagodzą bólu kręgosłupa

Naukowcy z Wielkiej Brytanii przeprowadzili takie badanie na zlecenie samych producentów obuwia tego typu. Pewnie myślisz, że w tej sytuacji wynik badań musi być jednoznaczny. A jednak nie! W badaniu wzięło udział 115 probantów, wszyscy cierpieli na przewlekłe bóle kręgosłupa. Połowa z nich nosiła buty o wybrzuszonej podeszwie 2 godziny dziennie przez cały rok, druga połowa nosiła zwykłe buty. Następnie wypełnili ankietę, z której naukowcy chcieli się dowiedzieć, jakie ograniczenia powodowały u pacjentów bóle pleców. Natężenie bólu również miało być oceniane. Uczestników ankietowano po 6 tygodniach od rozpoczęcia badania, a następnie jeszcze po sześciu miesiącach i po roku.

Wyniki badań okazały się inne, niż by sobie tego życzyli producenci nietypowego obuwia. Po roku noszenia butów o wybrzuszonych podeszwach uczestnicy nie zaobserwowali żadnych zmian w dokuczających im dolegliwościach. Co więcej: wśród osób odczuwających ból pleców zwłaszcza podczas chodzenia lub stania, osoby w zwykłych butach skarżyły się na mniejsze dolegliwości niż osoby w butach o półokrągłych podeszwach.

Słowa kluczowe:
bóle pleców

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów