Bóle pleców – w 1/3 dziedziczne

prof. dr Ingo  Froböse

prof. dr Ingo Froböse

18 września 2018

Długotrwałe siedzenie, brak aktywności fizycznej czy wady postawy to najczęstsze przyczyny bólów pleców. Australijscy naukowcy dowiedli jednak, że predyspozycje do nich leżą w naszych genach.

Fotolia_104368120_Subscription_Monthly_M

Przebadali oni ponad 100 par bliźniąt – zarówno jedno-, jak i dwujajowych o średniej wieku wynoszącej 40 lat. Okazało się, że połowa probantów cierpiała już na bóle pleców. Problem ten najczęściej dotykał te osoby, których bliźniak miał również bóle pleców. U bliźniąt jednojajowych genetyczna skłonność do takich dolegliwości była szczególnie widoczna. W porównaniu z bliźniętami dwujajowymi ryzyko było pięciokrotnie wyższe.

Na podstawie zebranych przez siebie danych naukowcy obliczyli, że bóle pleców są w 32% uwarunkowane genetycznie. Zwrócili jednakże uwagę na to, że predyspozycje genetyczne to jedno, co prowadziło do bólu pleców u tych osób. Druga sprawa to niewłaściwe zachowanie. Generalny brak aktywności fizycznej, nieprawidłowa postawa, nadwaga – to wszytko stwarza o wiele większe ryzyko wystąpienia bólów pleców. Jeśli unikasz tych czynników ryzyka, masz duży wkład w ochronę siebie przed bólami.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów