Dlaczego po uprawianiu sportu pojawia się ból pleców?

Dlaczego po uprawianiu sportu pojawia się ból pleców?

prof. dr Ingo Froböse

18 września 2018

Pani Barbara pyta: Regularnie uprawiam sport. Po pierwsze biegam co drugi dzień, po drugie dwa razy w tygodniu chodzę na siłownię, gdzie wykonuję przede wszystkim trening siłowy. Za każdym razem po uprawianiu sportu bolą mnie plecy. Czy aktywność fizyczna może być ich przyczyną?

Dlaczego po uprawianiu sportu pojawia się ból pleców?

Prof. Ingo Froböse: Ruch z reguły nie jest szkodliwy dla pleców. Ani sporty siłowe, ani wytrzymałościowe nie wpływają na nie negatywnie. Całkiem przeciwnie: większość dolegliwości poprawia się dzięki uprawianiu sportu.

Warunki zewnętrzne mogą jednakże powodować bóle pleców. Na Pani miejscu skonsultowałbym z trenerem na siłowni technikę biegu i pokazałbym, jak wykonuję ćwiczenia siłowe. Może być tak, że w przeszłości przyzwyczaiła się Pani do złej techniki, która powoduje nieprawidłowe obciążenie.

Czy tak nie jest? Powinna Pani też sprawdzić swoje obuwie do biegania. Można zrobić to w sklepie sportowym, który oferuje możliwość przeprowadzenia analizy techniki biegu. Być może amortyzacja butów, w jakich uprawia Pani jogging, nie pasuje do wypracowanego stylu biegu lub kształtu Pani stóp. Również to może stanowić przyczynę bólu.

Słowa kluczowe:
sposoby na ból pleców

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów

wiper-pixel