Terapia falami uderzeniowymi pomoże w przypadku utrzymujących się bólów – nawet wtedy, gdy leki i zastrzyki już nie działają. Często dzięki takiej terapii można uniknąć nawet operacji. Wyśmienite wyniki zanotowano w przypadku zwapnienia barku i ostrogi piętowej. Ale my polecamy Państwu tę pozbawioną skutków ubocznych metodę również w przypadku wielu innych dolegliwości, z którymi lekarz nie wie, co zrobić.
Fale uderzeniowe to w zasadzie nic innego jak szybko poruszające się powietrze. Zapewne nagłe zmiany ciśnienia atmosferycznego nie są Państwu obce, ponieważ mamy z nimi do czynienia np. gdy przypadkowo przelatujący samolot ponaddźwiękowy zatrzęsie szybami w mieszkaniu. W medycynie fale bogate w energię stosowane są od 1980 roku w celu rozbicia kamieni nerkowych i żółciowych (litotrypsja). Ale takie fale mogą nie tylko niszczyć...
W 1990 roku lekarze przypadkowo odkryli, że u pacjentów po litotrypsji nagle zanikały bóle ścięgien, a złamania kości lepiej się leczyły. To była godzina narodzin terapii uderzeniowej. Od tego czasu spektrum jej zastosowania nadal rośnie. Obecnie terapii uderzeniowej poddawani są nawet pacjenci z problemami sercowymi ze zwapnieniami komórek.
Terapia falami uderzeniowymi pomoże w przypadku:
Bólów barków (zwapnienia barku)
Łokcia tenisisty
Podrażnienia ścięgna Achillesa, ostrogi piętowej
Zapalenia ścięgien i kaletki maziowej, zespołu cieśni kanału nadgarstka
Problemów z kolanami (syndromu wierzchołka rzepki)
Trudno gojących się złamań kości
Choroby zwyrodnieniowej stawów we wczesnym stadium
Bólów karku i kręgosłupa (leczenie trigger points)
Leczenia ran (np. po złamaniach otwartych, oparzenia)
Cellulitis (zapalenia tkanki łącznej)
Choroby naczyń wieńcowych, dusznicy bolesnej
Impotencji (w przypadku zaburzeń przepływu krwi w penisie)
Właściwości pobudzające wzrost kości wykorzystują przede wszystkim chirurdzy urazowi w przypadku trudno gojących się złamań (medyczna nazwa: staw rzekomy). Skuteczność takiego leczenia wynosi 80%.
Szczególnie dobre wyniki osiągnięto stosując terapię falami uderzeniowymi w przypadku zwapnień w okolicach obręczy barkowej. W 2007 roku w klinice w Rennes (Francja) 80 pacjentów dwukrotnie poddano takiej terapii. Po 3 miesiącach u 75% osób dolegliwości znacznie się zmniejszyły. W tak samo dużej grupie, która nie była leczona tym sposobem, poprawa nastąpiła u zaledwie 30% pacjentów.
Terapia falami uderzeniowymi w przypadku zwapnienia barku
Przy bolesnych zwapnieniach w obręczy barkowej pomogą Państwu odpowiednio skierowane fale uderzeniowe, nawet jeśli leki przeciwbólowe czy fizjoterapia nie przyniosły skutków.
Efekty działania terapii falami uderzeniowymi na tkanki:
Redukcja zwapnień
Lepszy wzrost kości
Lepsze ukrwienie, budowa nowych naczyń krwionośnych
Przeciwdziałanie stanom zapalnym
Uwalnianie substancji semiochemicznych o działaniu przeciwbólowym
Wielu pacjentów z kłującym bólem w stopie nie wie, jak sobie z nim poradzić. Ani wkładki, ani zastrzyki z kortyzonu czy ćwiczenia rozciągające nie przynoszą im ulgi. Przyczyną bólu są zazwyczaj zwapnienia w rozcięgnie w dolnej części stopy (ostroga piętowa).
Również w przypadku tych pacjentów terapia falami uderzeniowymi przynosi efekty. Jej skuteczność potwierdziła krytyczna analiza przeprowadzona w 2016 roku przez Instytut Jakości i Gospodarki w Służbie Zdrowia w Kolonii. Tamtejsi eksperci porównali wyniki 28 badań i wydali pozytywną opinię. Fale uderzeniowe poprawiają ukrwienie tkanek i zmniejszają ostrogę piętową do tego stopnia, że organizm sam może ją wchłonąć.
W przyszłości zapewne będziemy mogli poinformować Państwa o kolejnych obszarach zastosowania leczenia falami. Pierwsze sukcesy widoczne są już u pacjentów ze zwapnionymi naczyniami wieńcowymi (dusznica bolesna). W tym przypadku fale uderzeniowe stosowane są do rozbicia złogów wapniowych oraz pobudzenia powstawania nowych naczyń krwionośnych. Niektórzy pacjenci po zakończeniu terapii nie mieli już praktycznie żadnych dolegliwości, choć jak dotąd standardowe procedury (założenie bypassu) nie przynosiły im ulgi.
Co powinniście Państwo wiedzieć o terapii falami uderzeniowymi Przebieg: aby dotrzeć do tkanek położonych głęboko, muszą zostać zastosowane wysokoenergetyczne fale uderzeniowe, np. w przypadku zwapnień barków lub zaburzeń w leczeniu uszkodzonych kości. Często terapia jest bolesna i odbywa się w specjalnych klinikach w znieczuleniu miejscowym. W przypadku słabszych fal (używanych np. przy ostrodze piętowej lub podrażnieniu ścięgna Achillesa) nie potrzebują Państwo narkozy. Taki sposób leczenia możliwy jest w wielu normalnych przychodniach ortopedycznych. Czas trwania: jeden zabieg trwa ok. 20-30 minut. Zazwyczaj wystarczają 2 do 5 zabiegów. Koszt: jeden zabieg kosztuje w granicach od kilkudziesięciu do kilkuset złotych (w zależności od leczonego miejsca i problemu). Skutki uboczne: komplikacje występują bardzo rzadko. Na leczonym obszarze mogą się jednak pojawić siniaki i obrzęki. Terapia nie powinna być stosowana u ciężarnych kobiet i w przypadku nowotworów. |