W przypadku zwyrodnień należy dostarczać stawom wysokiej jakości składniki odżywcze. W związku z tym od niedawna coraz częściej w centrum uwagi znajdują się grzyby lecznicze. Grzyby te nie są spożywane, ale podawane w formie sproszkowanej lub wyciągu. Podpowiemy, jak skorzystać z dobrodziejstwa natury i pomóc sobie w walce z przewlekłymi dolegliwościami.
Tradycyjna medycyna chińska już od wielu lat stawia na leczenie grzybami leczniczymi i witalnymi, i to z dużym sukcesem. Grzyby te były również używane w średniowiecznej medycynie ludowej, przede wszystkim przez Hildegardę z Bingen, która stosowała je jako środek zaradczy i leczniczy przy wielu chorobach.
Grzyby lecznicze zawierają wiele cennych składników. W pierwszej kolejności należą do nich istotne dla naszych stawów aminokwasy oraz substancje hamujące procesy zapalne, ale też witaminy, składniki mineralne i mikroelementy. Każdy z tych składników z osobna odgrywa ważną rolę w naszym organizmie. A wszystkie w synergii odpowiadają za holistyczne działanie grzybów witalnych.
Najważniejsze składniki grzybów leczniczych
Witaminy: kwas foliowy, niacyna, prowitamina D, ryboflawina, tiamina oraz biotyna.
Składniki mineralne: wapno, potas, magnez, mangan, miedź, cynk.
Mikroelementy: żelazo, miedź, mangan, cynk.
Inne składniki: aminokwasy, kwasy pochodzenia organicznego, polisacharydy (Beta-Glukan, cukry złożone), eritadenina, triterpeny, węglowodany, białko, kordycepina.
Przeciwko artrozie stosowane są głównie następujące grzyby lecznicze oraz witalne: Shiitake, Reishi oraz Maitake. W przypadku występowania artrozy zaleca się przyjmowanie różnych gatunków grzybów, ponieważ ich działanie wzajemnie się uzupełnia.
Grzyb Shiitake to król wśród grzybów należący do najczęściej spożywanego gatunku. Charakteryzuje się wysokim stężeniem składników odżywczych i witalnych. Zapotrzebowanie na te substancje wykazują szczególnie stawy dotknięte artrozą. Poza tym ten gatunek grzybów zawiera aminokwasy wzmacniające tkankę łączną (arginina, lizyna, prolina). Dzięki temu grzyby biorą udział w regeneracji tkanki chrzęstnej.
Z kolei grzyby Reishi wspomagają tworzenie endogennych substancji semiochemicznych, które wykazują również działanie łagodzące ból. Poza tym poprawiają ukrwienie, przez co chrząstka stawowa jest lepiej odżywiana niezbędnymi składnikami odżywczymi. Reishi dodatkowo łagodzą obrzęki. Wykazują działanie antyoksydacyjne, wiążą wolne rodniki.
Właśnie w przypadku artrozy szczególnie ważne jest szybkie usunięcie metabolitów z obciążonych stawów. Proces ten wspomaga grzyb witalny Maitake, wzmacniając w ten sposób stawy, a także otaczające je mięśnie.
Grzyby witalne można zakupić w zielarniach, sklepach ze zdrową żywnością i sklepach internetowych.
Grzyby witalne dostępne są często w formie kapsułek oraz tabletek. Warto upewnić się, czy są to grzyby hodowane wyłącznie w Chinach i pochodzące z kontrolowanej uprawy.
Dawkowanie: często spotykana dawka to dla tabletki około 400 mg wyciągu z odpowiedniego grzyba witalnego, a kapsułki około 400 mg sproszkowanego grzyba. Zalecana dzienna dawka w takim przypadku wynosi trzy kapsułki lub tabletki przed posiłkiem popite wodą.
Skutki uboczne i działania niepożądane: Przedawkowanie nie jest szkodliwe, skutki uboczne nie są znane. Dozwolone jest przyjmowanie grzybów witalnych i leków, jednak warto dla pewności omówić to z lekarzem.