Leczenie ciepłym piaskiem: przy ostrym bólu pleców jak znalazł

Leczenie ciepłym piaskiem: przy ostrym bólu pleców jak znalazł

prof. dr Ingo Froböse

11 września 2020

Piasek? Tak jak dla dzieci? Nie, ani trochę. Piasek może złagodzić twoje dolegliwości, jeśli dokuczają ci ostre bóle pleców. Oczywiście nie chodzi o tarzanie się w piaskownicy na placu zabaw. Ale istnieje możliwość przeprowadzenia takiej terapii w domu.

Leczenie ciepłym piaskiem: przy ostrym bólu pleców jak znalazł

AKTUALNOŚCI

Kąpiele w piasku jako terapia bólu ciepłem to nic nowego. Wręcz przeciwnie. Metodę tę stosowano już w czasach antycznych. Obecnie mamy do dyspozycji dwie możliwości terapii piaskiem: możesz leżeć na piasku lub w piasku. Istotna jest przy tym temperatura piasku. Jeśli kiedyś byłeś na urlopie na plaży, wiesz najlepiej: piasek nie może być zbyt gorący, w przeciwnym razie kontakt z nim byłby zbyt nieprzyjemny. Dlatego jego temperatura nie może przekraczać 42°C.

Ciepły piasek przeciwko ostremu bólowi

Zwłaszcza jeśli cierpisz na ostry ból pleców, leżenie w piasku czy na piasku jest odpowiednim rozwiązaniem dla ciebie. Pozwala to bowiem na skuteczne łagodzenie bólu. Suche ciepło rozluźnia mięśnie, pozwala pozbyć się napięcia i dzięki temu również bólu. Kuracje takie oferowane są w różnych kurortach. I rzeczywiście są to kąpiele w ciepłym piasku. Pokaźnych rozmiarów wanna napełniana jest 500 kg piasku, który zostaje podgrzany, a następnie temperatura ta jest podtrzymywana. Na 25 minut należy zagrzebać się w takim piasku – z przyczyn higienicznych w odpowiednim kocu, aby twoje ciało nie dotykało bezpośrednio piasku.

„Sztuczny dzień na plaży” przeciwko bólowi i depresji

  Różnego rodzaju kurorty oferują również możliwość kąpieli piaskowych na zasadzie zabiegów SPA. Leżysz na ciepłym piasku, a dookoła następuje symulacja dnia urlopu: w ciągu 45 minut słońce powoli wschodzi, następnie robi się coraz cieplej, a potem coraz ciemniej i następuje wieczór. Taka imitacja dnia urlopu to doskonała metoda walki z bólami pleców. Ponadto zwłaszcza jesienią, gdy dni stają się coraz krótsze, „tankujesz” wówczas światło. Zapobiegasz w ten sposób zimowej depresji.

Moja porada lekarska

Moja porada: leczenie ciepłym piaskiem to dobra metoda

Zabieg ten nie jest refundowany. Możesz go jednak spróbować przeprowadzić na własną rękę w warunkach domowych. Poduszki piaskowe możesz kupić np. w aptece. Rozgrzej je w piekarniku lub kuchence mikrofalowej i przyłóż do bolącego miejsca.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów