O czym świadczy ból kolana?

O czym świadczy ból kolana?

Anna Gardyniak

20 września 2018

Często go lekceważymy, wierząc, że to nic groźnego. Tymczasem ból kolana może sygnalizować poważne kontuzje i towarzyszyć groźnym chorobom. Trzeba się nauczyć rozpoznawać rodzaj bólu, żeby wiedzieć, jak sobie z nim radzić i kiedy pójść do lekarza.

O czym świadczy ból kolana?

BORELIOZA

Ból, obrzęk, gorączka mogą świadczyć o tym, że krętki Borrelia, które dostały się do organizmu ze śliną zakażonego kleszcza, wywołały w kolanie stan zapalny. Jeśli się tego w porę nie wyleczy, choroba rozwija się latami, prowadząc do trwałych zniekształceń stawu.

Co robić?

W razie niepokojących objawów trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza (zwłaszcza gdy podejrzewamy, że mógł nas ugryźć kleszcz). Leczenie boreliozy polega na zażywaniu antybiotyku przez 4–6 tygodni.

ZWYRODNIENIA

Są wynikiem starzenia się tkanki chrzęstnej oraz przeciążenia stawów na skutek niewłaściwego trybu życia (dźwigania, nadwagi, biegania w nieodpowiednich butach). Sztywnienie i ból w kolanie podczas schodzenia ze schodów świadczy o przyparciu rzepki do kości udowej, która też wchodzi w skład stawu kolanowego. Ból przy wchodzeniu po schodach świadczy o zmianach w stawie udowo-piszczelowym, czyli właściwym stawie kolana. W zaawansowanej chorobie boli przy każdym ruchu. Może wystąpić ograniczenie ruchomości, zaczerwienienie i obrzęk. Czasem ból kolana sygnalizuje zmiany zwyrodnieniowe stawu biodrowego albo kręgosłupa. Nieustępujący stały ból w nocy i w dzień może świadczyć o guzie niekoniecznie złośliwym w obrębie kolana, stawu biodrowego i miednicy.

Co robić?

Jeżeli ból jest skutkiem przeforsowania (np. wycieczka rowerowa, pielenie ogródka), wystarczy odciążyć staw. Trzeba unikać stania, klękania, intensywnych ćwiczeń. Jeżeli po tygodniu nie ustąpi, powtarza się bez wyraźnej przyczyny, jest silny, trzeba zgłosić się do lekarza. Czasem wystarczą maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz zabiegi fizykoterapeutyczne. Gdy to nie pomoże, lekarz zaleci tabletki o takim samym działaniu. Czasem konieczna jest iniekcja ze steroidów i środków znieczulających, zwana potocznie blokadą. Aby zachować sprawność kolana, trzeba wykonywać ćwiczenia zalecone przez rehabilitanta.

URAZ

Najmniej groźne jest stłuczenie. Objawia się miejscowym bólem, obrzękiem i zasinieniem skóry. Nasilający się ostry ból utrudniający chodzenie i stanie, wrażliwość na dotyk, obrzęk i zasinienie skóry może świadczyć o uszkodzeniu mięśni, ścięgien lub wiązadeł otaczających staw kolanowy. Uszkodzenie stawu (kości) sygnalizuje ból, który przy najmniejszym ruchu promieniuje do uda lub podudzia. Jeżeli ból nasila się przy staniu na wyprostowanej nodze, mogło dojść do pękniecia łąkotki.

Co robić?

Trzeba przyłożyć zimny kompres (zmniejszy wewnętrzne krwawienie i obrzęk, a gdy obrzęk ustąpi – ciepłe okłady, które ułatwią gojenie). Wchłonięcie siniaka przyspieszy nałożenie maści z arniką lub wyciągiem z kasztanowca. Trzeba „oszczędzać” nogę. Jeżeli ból uniemożliwia samodzielne poruszanie się, kolano ma zmieniony kształt albo dolegliwości nie łagodnieją po 2 dniach domowej kuracji, trzeba skontaktować się z lekarzem. Mogło dojść do infekcji bakteryjnej. Zaniedbane kontuzje potrafią odnawiać się, prowadzą do powikłań, np. zmian zwyrodnieniowych czy wysięku.

REUMATYZM

Szczególnie podstępne są przewlekłe zapalenia stawów. Ból i nawracający wysięk w kolanie może być pierwszym objawem zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK). Również reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) potrafi najpierw atakować kolana. Wtedy kolano boli przy każdym kroku, jest obrzęknięte, skóra zaczerwieniona i pojawia się poranna sztywność stawu.

Co robić?

Takie objawy powinny skłonić do jak najszybszej wizyty u lekarza, najlepiej reumatologa. Nie należy przykładać ciepłych kompresów ani nakładać maści rozgrzewających. Jeżeli choroby nie zacznie się w porę leczyć, szybko postępuje i prowadzi do trwałych zmian w stawach, które uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności.

Więcej Artykułów