Wspaniały urlop pomimo zwyrodnienia stawów

Wspaniały urlop pomimo zwyrodnienia stawów

Gabriela Schwarz

18 września 2018

Wysypianie się, nicnierobienie, relaks – każdy z nas przynajmniej raz w roku planuje urlop. Bagaże do auta i jedziemy! Jednak dla osób chorych na artrozę nie jest to takie proste. My musimy swój urlop bardzo dobrze zaplanować. Bo cóż nam z najpiękniejszej plaży, jeśli trzeba do niej zejść z hotelu po stu stromych schodach? Poniżej zebrałam moje doświadczenia i zalecenia na temat planowania urlopu.

Wspaniały urlop pomimo zwyrodnienia stawów

Również – i przede wszystkim – w czasie urlopu wymagamy wiele od swoich stawów. Aby również i one mogły skorzystać z wypoczynku, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie i przemyślenie wyjazdu.

MOJA PORADA: WALIZKI NA KÓŁKACH

Pakuj swoje ubrania i inne przybory do walizek na kółkach z wyciąganym uchwytem. Walizki takie są dostępne w różnych rozmiarach.

Wybierz odpowiedni środek komunikacji

Wspaniały urlop rozpoczyna się od podróży. W samolocie siedzisz nieruchomo. Jedną czy dwie godziny można jeszcze wytrzymać, ale dalekie, wielogodzinne loty są problematyczne przede wszystkim przy artrozie stawu kolanowego, biodrowego czy stawów kręgosłupa. To samo dotyczy podróży autokarem.

W samochodzie nie masz również zbyt wielu możliwości zmiany pozycji. Ale jadąc na własną rękę, możesz przynajmniej zrobić tyle przerw, ile będziesz potrzebować. Bardzo zalecam takie przerwy. Przynajmniej co 2 godziny znajdź parking, zatrzymaj się, wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających i rozluźnij w ten sposób mięśnie. Pospaceruj nieco, poruszaj barkami i rękami.

Najwygodniej podróżuje się koleją. Tutaj możesz do woli wstawać i spacerować. Jeśli twoje bagaże wyślesz uprzednio do miejsca zakwaterowania, nie będziesz musieć się o nie martwić w czasie podróży.

MOJA PORADA: PODUSZECZKA DOOKOŁA KARKU

Miej ją zawsze w każdej podróży. Dzięki temu podczas dłuższego siedzenia rozluźniasz napięty obszar karku.

Zwróć uwagę na klimat miejscu wypoczynku

Zdecyduj się na urlop w miejscu o klimacie śródziemnomorskim. Większość osób, która ma problemy ze stawami, ceni sobie taki klimat. Gorąco i wysoka wilgotność powietrza obciążają natomiast stawy, wówczas dolegliwości bólowe nasilają się, co niekorzystnie wpływa na ruchomość. Podobnie stawy reagują na wilgotne zimno.

Odpowiedni hotel na wagę złota

Hotel czy kwatera wakacyjna w miejscu przyjaznym twoim stawom to podstawa. Najlepsze oczywiście są lokalizacje z ułatwieniami dla osób niepełnosprawnych. Sprawdź, czy w budynku jest dostępna winda i jak wygląda wejście do prysznica. W takim budynku nie powinno być schodów. Ważne jest również wygodne łóżko.

Nie tylko lenistwo

Oczywiście celem urlopu jest wypoczynek. Ale nie oznacza to, że musisz wrócić z zastałymi stawami. Ważne jest zaplanowanie umiarkowanego programu ruchowego. Wiele hoteli oferuje zajęcia z jogi, pilatesu i qigong. To bardzo odpowiednie formy ruchu dla osób z naszym schorzeniem. Idealne są również pływanie, gimnastyka w wodzie, nordic walking, jazda na rowerze. Pamiętaj o rozsądnym wyważeniu aktywności i odpoczynku.

Wiele hoteli i biur podróży dysponuje specjalnymi ofertami dla osób z chorymi stawami. Prym wiodą tutaj hotele typu wellness, kąpieliska lecznicze i kurorty. Często tutaj dostępna jest również szersza oferta, taka jak masaże, kąpiele termalne, okłady fango czy akupunktura.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów