Zespół szyjny – jak aktywnie przeciwdziałać bólom karku, ramion i rąk

Typowe dla zespołu szyjnego są tępe, trudne do zlokalizowania bóle rąk, ramion lub karku. Nie każdy lekarz potrafi od razu skojarzyć dolegliwości, dlatego zdarza się, że poszukiwanie przyczyn może trwać bardzo długo. Dowiedz się, co może za tym stać i jak aktywnie przeciwstawiać się uciążliwym dolegliwościom.

Zespół szyjny – jak aktywnie przeciwdziałać bólom karku, ramion i rąk

Bóle (uciskowy i podczas opukiwania) w obszarze karku i ramion to częsty skutek tak zwanego zespołu szyjnego. Nasilają się podczas ruchu głowy i promieniują w kierunku rąk. Częstym powodem dolegliwości są napięte i stwardniałe mięśnie w obszarze szyi i ramion.

Te dolegliwości mogą mieć swoją przyczynę w szyjnym odcinku kręgosłupa

W wielu przypadkach u podłoża leżą jedynie siedzący tryb życia lub stres, kumulujący napięcie w karku. Skutkiem tego dochodzi do kurczów mięśni szyi, co wyzwala dolegliwości – również tam, gdzie byśmy tego zupełnie nie oczekiwali. Na przykład:

- Bóle głowy i karku

- Bóle barków

- Zaburzenia widzenia

- Szum w uszach (tinnitus auris)

- Zawroty głowy, zaburzenia widzenia i słuchu

- Dziwne wrażenia skórne (świąd, mrowienie) lub uczucie odrętwienia w rękach i/lub dłoniach

Pierwsza pomoc: ciepło odpręża mięśnie Twojej szyi i karku

Ciepło może być pomocne w zmniejszaniu napięcia mięśni. Może to być światło czerwone, ciepła poduszka wypełniona pestkami wiśni, okład z błota fango, gorące ziemniaki (rozgniecione i zawinięte w szmatkę). Unikaj przeciągów i wilgoci, a w razie ich obecności noś chustę lub szal.

Trzy ćwiczenia, które pomogą przy dolegliwościach

Te trzy ćwiczenia pomogą rozluźnić rejon szyi i karku oraz wzmocnić jego mięśnie. Uwaga! Przesadny zapał również jest szkodliwy. Zacznij lepiej ostrożnie. Uczucie ciągnięcia i rozciągania jest zupełnie normalne. Jeżeli jednak wystąpi ból, przerwij ćwiczenie. I przede wszystkim – wykaż się cierpliwością. Na poprawę należy poczekać co najmniej kilka dni.

Ćwiczenie 1: Rozciąganie mięśni karku

Krok 1: Stań prosto i ściągaj ramiona do tyłu w dół.

Krok 2: Pochyl głowę w kierunku lewego ramienia.

Krok 3: Tak pochyloną głową poruszaj lekko w pięciu małych krokach bardzo powoli, zataczając półokrąg do przodu w dół w prawym kierunku. Wytrwaj w takim rozciągnięciu przy każdym kroku przez 10-15 sekund. Powtórz dla drugiej strony.

Ćwiczenie 2: Rozciąganie mięśni karku i ramion

Krok 1: Usiądź prosto na krześle i postaw stopy płasko na podłodze.

Krok 2: Wyciągaj obie ręce w lewo i w prawo naprzemiennie w kierunku sufitu, gestem przypominającym zrywanie czereśni. Powtórz 15-20 razy.

Ćwiczenie 3: Wzmacnianie mięśni kręgosłupa szyjnego

Krok 1: Usiądź prosto na krześle i postaw stopy płasko na podłodze na szerokość ramion. Czubki palców stóp skieruj lekko do zewnątrz.

Krok 2: Złóż dłonie na potylicy i skieruj łokcie do przodu.

Krok 3: Delikatnie naciskaj głową (bez wyraźnego ruchu) w kierunku przeciwnym do oporu, jaki stawiają dłonie. Wytrzymaj w takim napięciu przez pięć sekund, a następnie powoli rozluźnij mięśnie. Wykonaj dwie tury ćwiczeń po sześć powtórzeń każda.

Prof. dr Thomas Wessinghage

zespół szyjny, HWS

Słowa kluczowe:
zespół szyjny

Więcej Artykułów