W leczeniu chorób reumatycznych stosuje się przede wszystkim zioła o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbólowych, a wśród nich najistotniejsze znaczenie mają te zawierające związki, które są pochodnymi kwasu salicylowego.
Eksperci przyznają, że zdarza się, iż naturalne zioła działają lepiej niż wydobyte z nich, w procesie technologicznym, substancje lecznicze. Być może decyduje o tym sposób, w jaki przyroda połączyła ze sobą te substancje, gdyż dotychczas nie udało się chemicznie stworzyć preparatu działającego dokładnie tak jak zioło. Swoje właściwości lecznicze zioła zawdzięczają nie tylko witaminom i minerałom, ale przede wszystkim zawartym w nich substancjom biologicznie aktywnym.
Co służy i pomaga chorym na choroby reumatyczne?
Najlepszy efekt dają okłady z trzyletniej lub starszej rośliny. Liść należy rozgnieść na papkę, nałożyć na lnianą ściereczkę i przyłożyć do chorego stawu. Jeśli pojawią się pęcherzyki pod papką, nie należy się tym przejmować. One znikną. Po zdjęciu okładu należy owinąć staw ciepłym szalem.
Należy rozdrobnić dużą cebulę, ugnieść na miazgę i tę przyłożyć na chore miejsce – jeśli skóra zacznie mocno piec, zdjąć okład. Jeśli nie ma takiego odczynu, okład można pozostawić na noc. Po jego usunięciu staw owijamy ciepłym szalem.
Słoik o pojemności 1 litra trzeba napełnić liśćmi babki, ugnieść je, a naczynie dopełnić 40% alkoholem. Szczelnie zamknąć słój i odstawić w ciemne, chłodne miejsce na 1 miesiąc. Po tym czasie smarować nalewką bolące stawy i mięśnie.
Kilka całych cebul z łupinami gotujemy około 15 minut. Odcedzamy, a następnie pijemy chłodny wywar 3 razy dziennie po szklance.
Gorczyca biała jako ziele „promieniujące” bywa wykorzystywana do napełniania poduszek gorczycowych (woreczek wypełniony nasionami) i polecana jako okład na miejsca z bólami reumatycznymi i bolące stawy.
Roślina zawiera substancje, które wzmacniają i uszczelniają ściany naczyń krwionośnych, działają przeciwzakrzepowo oraz poprawiają krążenie krwi. Bardzo dobre rezultaty daje stosowanie okładów z naparów i odwarów, które zmniejszają opuchliznę i ból przy dolegliwości reumatycznych mięśni i stawów.
Wiązówka błotna ma właściwości przeciwgorączkowe (dzięki zawartości salicyny), napotne, moczopędne i przeciwreumatyczne. Kora wierzby kruchej, wierzby purpurowej, wierzby pięciopręcikowej i wierzby wiciowej są wykorzystywane do celów leczniczych, również przy różnych chorobach reumatycznych.