Czy mózgi mężczyzn i kobiety się różnią?

Czy mózgi mężczyzn i kobiety się różnią?

Dr Markus Numberger

11 października 2020

Pytanie, czy mózgi kobiet i mężczyzna różnią się pod względem anatomicznym i strukturalnym, jest od dawna przyczyną zajadłych dyskusji.

Czy mózgi mężczyzn i kobiety się różnią?

Wprawdzie od dziesięcioleci wiadomo, że przeciętnie – ze względu na większe gabaryty ciała – mózgi mężczyzn są nieco większe od mózgów kobiet, jednak jednocześnie bardzo trudno stwierdzić, o której konkretnie struktury chodzi, gdyż dotychczas przebadano zbyt mało mózgów.

W nowym badaniu, prowadzonym na uniwersytecie w Edynburgu, wzięło udział 2750 kobiet i 2466 mężczyzn w wieku między 44 a 77 lat. Przebadano ich mózgi za pomocą rezonansu magnetycznego. Badanie to uwidocznia obrazy w wysokiej rozdzielczości, przedstawiające żywy mózg. Naukowcy przebadali korę mózgową oraz 68 regionów mózgu odpowiedzialnych za świadomość, język, pamięć, postrzeganie i inne funkcje.

Wynik: Kora wielka (Cortex) jest u kobiet znacznie grubsza niż mężczyzn (jest to kojarzone z lepszymi wynikami w ogólnych testach na inteligencję i ćwiczeniach kognitywnych). Mężczyźni natomiast charakteryzują się większą objętością mózgu poniżej kory mózgowej. Do obszarów tych zalicza się hipokamp (pamięć i świadomość przestrzenna), ciało migdałowate (emocje, pamięć i zdolność podejmowania decyzji), prążkowie (uczenie się i układ nagrody), wzgórze (przetwarzanie i przekazywanie informacji zmysłowych do innych części mózgu). Interesujące jest, że grubość kory mózgowej u mężczyzn jest bardziej zróżnicowana, niż ma to miejsce w przypadku kobiet. Jest to zgodne z testami na inteligencję, z których nie wynika żadna różnica pomiędzy płciami, widoczne są natomiast większe różnice wśród mężczyzn.

Należy jednak stwierdzić, że różnice pomiędzy mózgami mężczyzn i kobiet są raczej marginalne. Temat nie został jednak jeszcze odłożony całkowicie na bok, gdyż nie wiadomo, czy te niewielkie różnice coś oznaczają, a jeśli tak, to co.

Słowa kluczowe:
kobietamężczyznamózg

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów