Mniej niż połowa osób po 65. roku życia ćwiczy wystarczająco dużo, by zachować zdrowie, a ponad połowa populacji w tym wieku cierpi z powodu co najmniej dwóch chorób. Systematyczny jogging nie tylko pozwala wzmocnić nasze ciało, ale również poprawia naszą pamięć. Wiadomo, że ćwiczenia pomagają zwalczyć stres, jednak najnowsze doniesienia wskazują, że bieganie może również wzmocnić naszą pamięć.
Badacze wyjaśniają, że produkująca limfocyty grasica, która po 20. roku życia zaczyna się zmniejszać i wytwarzać coraz mniej limfocytów, u kolarzy produkowała ich tyle samo, co grasica młodych osób.
Uzyskane wyniki naukowcy odnoszą do statystyk, według których „w 400 r. p. n. e. Hipokrates powiedział, że ćwiczenia to najlepsze lekarstwo, ale ten przekaz z czasem został zapomniany i coraz bardziej stajemy się społeczeństwem siedzącym” - przestrzega prof. Janet Lord z University of Birmingham.
Zachęcanie ludzi do regularnego uprawiania sportu w ciągu życia to realne rozwiązanie problemu: żyjemy dłużej, ale nie zdrowiej. Większość ludzi ćwiczy przede wszystkim dla przyjemności. Prawie każdy może brać udział w ćwiczeniach, które odpowiadają jego możliwościom fizjologicznym. Wystarczy znaleźć sport, który lubimy, oraz otoczenie, które nam odpowiada i stworzyć w sobie nawyk fizycznej aktywności. W późniejszym wieku zbierzemy owoce w postaci radości z niezależnej i produktywnej starości.