Naukowcy z Instituto Nacional de Ciência e Tecnologia de Biologia Estrutural e Bioimagem (INBEB) oraz Universidade Federal do Rio de Janeiro (UFRJ) odkryli, że zawarty w winogronach resweratrol hamuje powstawanie agregatów zmutowanego białka p53, które występuje w ponad połowie guzów nowotworowych.
W swojej normalnej postaci białko p53 jest odpowiedzialne za tłumienie komórek nowotworowych i z tego powodu jest często określane jako strażnik genomu. Gdy jednak dojdzie do jego mutacji, zaczyna zakłócać działanie swoich normalnych odpowiedników, przyczyniając się tym samym do powstawania agregatów amyloidowych. Niektóre mutacje p53 są wyjątkowo patogenne, podczas gdy inne - nieszkodliwe.
Naukowcom udało się za pomocą resweratrolu zahamować aglomeracje zmutowanej wersji białka p53 (obecnej w około 60 proc. guzów nowotworowych) oraz zapobiec migracji i namnażaniu komórek raka piersi. Zdaniem autorów ich odkrycie może doprowadzić do opracowania metody leczenia, która działałaby w więcej niż połowie przypadków raka piersi. Oprac. PAP/AG