Wygładź zmarszczki – 5 ćwiczeń dla jędrniejszej skóry twarzy

Wygładź zmarszczki – 5 ćwiczeń dla jędrniejszej skóry twarzy

dr Ulrich Fricke

16 września 2018

Zmarszczki na twarzy świadczą o dojrzałości i należą do naturalnego biegu życia. Pomimo to wydajemy dużo pieniędzy, by się ich pozbyć. Kosmetyki, zabiegi chirurgii estetycznej czy specjalne suplementy – wydajemy na to niemało. Jest jednak darmowa metoda, która nie niesie skutków ubocznych: gimnastyka twarzy. Jak jednak w przypadku każdych ćwiczeń jest jeden warunek: trzeba na nie poświęcić codziennie przynajmniej 5 minut.

Wygładź zmarszczki – 5 ćwiczeń dla jędrniejszej skóry twarzy

Starcze zmarszczki powstają dlatego, ponieważ obniża się zawartość kwasu hialuronowego, elastyny i kolagenu, które ujędrniają skórę. Ten proces rozpoczyna się już mniej więcej w 25 roku życia. Ale nie tylko skóra się zmienia, także ilość tkanki tłuszczowej pomału się redukuje, a mięśnie twarzy tracą sprężystość. Przez te procesy zmarszczki dodatkowo się pogłębiają.

Powstawanie zmarszczek można zahamować, stosując:

  • Kremy: zawierają z reguły substancje, które nawilżają skórę (na przykład kwas hialuronowy, mocznik), jak też substancje ujędrniające (na przykład witamina E i C).

  • Maseczki: przy ich nanoszeniu tworzy się spoista warstwa. Skóra jest rozgrzana i silniej ukrwiona. To poprawia wchłanianie substancji odżywczych.

  • Peeling: określone substancje (na przykład kwas z witaminą A, kwasy owocowe i specjalne dodatki) pozwalają pozbyć się warstwy rogowej naskórka. To pobudza naskórek do regeneracji.

  • Botoks: hamuje przenoszenie bodźców między nerwami a mięśniami twarzy. Powoduje odprężenie i redukcję zmarszczek mimicznych. Daje jednak efekt maski – twarz jest bez wyrazu.

  • Wstrzykiwania podskórne: zmarszczki zostają wypełnione na przykład kwasem hialuronowym, kolagenem lub własnym tłuszczem. Te substancje są jednak po pewnym czasie rozłożone przez organizm. Najtrwalszy jest tłuszcz własny.

  • Face lifting: większy operacyjny zabieg pod pełną narkozą, w którym skóra zostaje ujędrniona, a jej nadmiar wycięty.

Tymi metodami można ukryć zmarszczki na krótki czas, nie rozwiązując zasadniczego problemu.

Inaczej jest z gimnastyką twarzy: skupia się ona nie na skórze, ale na mięśniach znajdujących się pod nią. Poprzez trening zostają one zregenerowane i wzmocnione – to jednocześnie ujędrnia skórę i nie daje skutków ubocznych.

Dobra rada na koniec: aby ćwiczenia dały efekt, musisz codziennie ćwiczyć minimum 5 minut. Już po miesiącu stwierdzisz pierwsze oznaki poprawy Nie rezygnuj, ponieważ bez treningu mięśnie i zmarszczki wracają do stanu pierwotnego.

5 skutecznych ćwiczeń na zmarszczki twarzy

1. Strefa problemowa – czoło

Połóż obie dłonie na czole palcami do wewnątrz. Masuj czoło od środka do zewnątrz, lekko uciskając Powtórz 10 razy.

3. Strefa problemowa – zmarszczki pod oczami

Otwórz jak najszerzej oczy, spójrz w górę (5 sek.) potem w lewo i prawo nie poruszając głową Powtórz 5 razy.

Część B: Trzymaj usta lekko otwarte. Górną wargę ciągnij powoli w górę, utrzymaj napięcie 30 sek. Skoncentruj się na górnej wardze i potem opuść ją w dół. Ćwiczenie A i B powtarzaj 4 razy.

2. Strefa problemowa – zwisające górne powieki

Połóż palce wskazujące, lekko przyciskając, poziomo pod oczy; czubki palców wskazują na nos. „Ukryj” zęby, podwajając górną i dolną wargę do wewnątrz. Patrz jak najdłużej jak to możliwe w górę i utrzymaj to napięcie przez 30 sekund. Powtórz 5 razy.

4. Strefa problemowa – usta

Ćwiczenie działa przeciw zmarszczkom nosowo-wargowym i przywraca kontur ust

Część A: Ułóż usta do pocałunku, ściśnij usta i trzymaj tak 30 sekund.

5. Strefa problemowa – podwójny podbródek

Przesuń brodę do przodu i wysuń język tak bardzo jak to możliwe. Wysuń koniec języka w kierunku prawego ucha. Połóż ręce na obu policzkach i ciągnij skórę, lekko naciskając, na zewnątrz. Utrzymaj napięcie przez 10 sekund. Ponów ćwiczenie z językiem w lewą stronę. Powtórz 5 razy.

Słowa kluczowe:
skóra

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów