Czas wzmocnić żywioł – drewno!

Czas wzmocnić żywioł – drewno!

Beate Rossbach

16 września 2018

Zmęczony, pozbawiony energii i chęci do działania? To typowe objawy występujące u ludzi w pierwszych tygodniach wiosny. Wiele osób odczuwa wymienione powyżej symptomy przesilenia wiosennego. Jednak nie musimy być skazani na sezonowy odpływ energii, ponieważ medycyna naturalna daje nam do dyspozycji skuteczne środki, które pozwolą nam szybko stanąć na nogi.

Czas wzmocnić żywioł – drewno!

Część najlepszych wskazówek pochodzi z tradycyjnej medycyny chińskiej (TMC). Z jej punktu widzenia wiosna odpowiada jednemu z pięciu żywiołów, drewnu, któremu przyporządkowany jest nowy początek oraz związany ze wzrostem przypływ energii. Doskonałym symbolem tego stanu rzeczy jest bambus, który jest wiecznie zielony, szybko rośnie i gnie się na wszystkie strony. Jeżeli stosując odpowiednią dietę, wzmocnimy w sobie żywioł drewna, zadbamy o to, żeby nasza życiowa energia qi dostała wiatr w żagle i przezwyciężymy w ten sposób kryzys energetyczny. W tradycyjnej medycynie chińskiej kolorem drewna jest zielony – taki właśnie kolor przybiera natura wiosną – wszechogarniająca zieleń. Właśnie dlatego produkty spożywcze, które wzmacniają żywioł drewna, są zielone i rosną wysoko.

Powinniśmy dostarczać organizmowi następujące produkty:

- por

- szczypiorek

- ogórek

- zielone warzywa liściaste (botwina, kapusta)

- świeże zioła

Żywiołowi drewna odpowiada kwaśny smak, dlatego do diety warto włączyć również owoce cytrusowe, kiszone warzywa (m.in. kapustę), ale również jogurty i ocet. Należy ponadto regularnie zażywać ruchu na świeżym powietrzu – wówczas odzyska się wiosenną świeżość i zdobędzie energię do działania.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów