Dabao – Wielkie Objęcie. Możesz mieć wpływ na wszystkie inne meridiany Luo

Dabao – Wielkie Objęcie. Możesz mieć wpływ na wszystkie inne meridiany Luo

Li Wu

8 stycznia 2019

Naczynia Luo to coś znacznie więcej, niż tylko przebiegające powierzchownie naczynia krwionośne i włosowate. Stanowią one połączenie pomiędzy przeciwieństwami i działają harmonizująco. Tradycyjna medycyna chińska (TMC) zalicza do nich również meridiany gromadzące energię jin i jang – Ren Mai i Du Mai.

Dabao – Wielkie Objęcie. Możesz mieć wpływ na wszystkie inne meridiany Luo

Meridiany Luo nazywane są również meridianami łączącymi. Wszystkie one mają swój początek w specyficznym punkcie połączenia Luo i kierują się stamtąd do góry, opisując przebieg Qi. Mogą się jednak rozprzestrzeniać po całej przestrzeni znajdującej się pomiędzy powierzchnią ciała (skórą) a odpowiednim głęboko leżącym meridianem. Mówi się wówczas o areale meridianów, gdyż – dokładniej rzec ujmując – nie mamy tu do czynienia z jednym jedynym naczyniem.

Meridiany Luo Ren Mai, Du Mai i śledziony

Poprzez wielki meridian Luo śledziony dzięki punktowi MI 21 - Dabao – można mieć wpływ na wszystkie inne meridiany Luo.

Meridian Luo Rein Mai

Meridian Luo Ren Mai zaczyna się w punkcie Ren 15– Jiuwei – i wielokrotnie rozgałęzia się w obszarze brzucha, mając tam również kontakt z rozgałęzieniami Chong Mai. Pustość charakteryzuje się swędząca skórą w obszarze brzucha. Pełnia manifestuje się natomiast jako boląca skóra w obszarze brzucha.

Określenia pustości i pełności odnoszą się z jednej strony do energii, z drugiej strony również do substancji ciała. Przy syndromie pustki przyczyną może być się niedobór Qi, Jin lub jang. Syndrom pustki może być zarówno wrodzony, jak i nabyty.

Ren 15 – Jiuwei

  7 szerokości kciuka powyżej pępka.

Meridian Luo Du Mai

Meridian Luo Du Mai ma swój początek w punkcie DU 1 – Changqiang – skąd przebiega wzdłuż lewej i prawej strony kręgosłupa do karku, a stamtąd do górnej części głowy, skąd rozciąga się w dół do łopatki. Tam się rozgałęzia. Jedna gałąź kieruje się w stronę meridiana pęcherza moczowego i wnika do głębokich przestrzeni lewej i prawej strony kręgosłupa.

Pustość to ciężkość i drżenie głowy. Pełność wyraża się sztywnością kręgosłupa.

DU 1 – Changqiang

W środkowej linii pomiędzy odbytem i kością ogonową.

Wielki Luo – meridian śledziony

Meridian śledziony zaczyna swój bieg w punkcie MI 21 – Dabao – i rozprzestrzenia w obszarze klatki piersiowej i żeber. Ten szczególny meridian jest w kontakcie ze wszystkimi naczyniami Luo. Dzięki punktowi Dabao można mieć wpływ na wszystkie meridiany Luo. Pustka manifestuje się osłabieniem mięśni kończyn, pełnia – bólami całego ciała.

MI 21 – Dabao:

W szóstej przestrzeni międzyżebrowej (przestrzeń pomiędzy dwoma sąsiadującymi żebrami) z boku klatki piersiowej.

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów