Imbir – roślina o niezwykłej mocy

Imbir – roślina o niezwykłej mocy

Beate Rossbach

28 listopada 2018

Imbir to kłącze pochodzące pierwotnie z południowej Azji. Z rosnącego pod ziemią bulwiastego kłącza wiosną wyrasta długa do 60 cm, podobna do trzciny łodyga o wąskich listkach. Bezpośrednio z kłącza wyrasta łodyga z kwiatami tworząca łukowaty kłos. Z kłosa tego wyrasta biały lub żółty kwiat. Kłącze imbiru zbierane jest jesienią. Do celów medycznych używane jest wyłącznie obrane świeże lub wysuszone kłącze. Przygotowuje się z niego zarówno herbatki, jak i gotowe preparaty.

Imbir – roślina o niezwykłej mocy

ROŚLINA LECZNICZA ROKU 2018

Najważniejsze substancje zawarte w kłączu imbiru to:

- olejek eteryczny (zawiera między innymi zyngibery i kurkumeny)

- gingerole

- shogaole

-skrobia.

Najważniejsze działanie imbiru zawdzięczamy obecności substancji ostrych: gingerolom i olejkowi eterycznemu. Substancje ostre pobudzają produkcję kwasu żołądkowego i – tym samym – procesy trawienne. Jednocześnie hamują działanie tego samego enzymu – cyklooksygenazy – co kwas acetylosalicylowy. Dzięki temu imbir wykazuje podobny efekt uśmierzania bólu i stanów zapalnych. Podczas stosowania zewnętrznego substancje te działają przeciwbólowo, np. przy bólach mięśni i dolegliwościach reumatycznych.

W tradycyjnej medycynie chińskiej imbir stosowany jest już od tysiącleci. W Europie Święta Hildegarda z Bingen oraz Paracelsus stosowali go już w średniowieczu jako lek na dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

Jak działa imbir:

- łagodzi mdłości i odruch wymiotny

- pobudza trawienie

- działa przeciwbólowo

- działa przeciwzapalnie.

Najlepiej udowodnione jest działanie imbiru przeciwko mdłościom i wymiotom. Naukowcy z uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech dowiedzieli się, na czym opiera się konkretnie jego działanie: zawarte w imbirze substancje dokują do receptorów substancji semiochemicznej układu nerwowego – serotoniny – na komórkach nerwowych, dzięki czemu nie dochodzi do aktywacji obszaru mózgu odpowiadającego za wymioty. Mdłości ustają.

Działanie to można wykorzystać również do łagodzenia mdłości, które są częstym skutkiem ubocznym chemioterapii. Badacze z uniwersytetu Rochester w Stanach Zjednoczonych wykazali, że pacjenci onkologiczni, którzy przez 3 dni przed chemioterapią oraz 3 dni po niej otrzymywali imbir, mieli dolegliwości łagodniejsze od dotychczasowych o 40%.

Gdzie można zastosować imbir:

- przy spowolniony procesach trawiennych

- przy chorobie lokomocyjnej

- podczas mdłości spowodowanych przez chemioterapię

- przy przeziębieniu

- przy bólach reumatycznych.

W tradycyjnej medycynie chińskiej kłącze imbiru uchodzi za rozgrzewający środek leczniczy. TCM stosuje związku z tym imbir przy przeziębieniach oraz w profilaktyce infekcji. Niemieckie Stowarzyszenie Theoprastusa, które od 2003 wybiera roślinę roku, wybrało imbir właśnie na roślinę roku 2018.

Moja porada lekarska

Jak stosować imbir?

Kłącze imbiru możesz kupić na dziale owocowo-warzywnym każdego supermarketu. Gotowe herbatki do zalania wrzątkiem kupisz w sklepach ze zdrową żywnością oraz aptekach. W aptece możesz kupić również imbir pod postacią tabletek.

Podstawowy przepis na herbatkę imbirową:

Obierz kawałek kłącza imbiru i odkrój 6 do 8 cienkich plasterków. Zalej 1 szklanką wrzątku i odstaw na przynajmniej 10 minut do naciągnięcia. Dla pobudzenia trawienia pij 1 filiżankę świeżej herbatki dziennie.

Rozgrzewające mleczko imbirowe

Zagotuj 1 łyżeczkę świeżo startego kłącza imbiru w 1 filiżance mleka. Odcedź po kilku minutach. Posłodź mleko 1 łyżeczką miodu. Popijaj, gdy zauważysz, że chwyta Cię przeziębienie – nawet kilka filiżanek dziennie.

Przeciwbólowa kuracja imbirowa

Posiekaj całe obrane kłącze imbiru na małe kawałeczki, włóż do słoiczka, zalej wódką i zakręć. Wódki powinno być tyle, by całkowicie przykryła ona imbir. Odstaw do naciągnięcia na 2 tygodnie w ciepłe miejsce. Następnie odcedź i przelej do butelki z ciemnego szkła.

Wymieszaj 2–3 kropelki takiej nalewki z neutralnym olejkiem do masażu i wcieraj w bolące mięśnie i stawy.

Słowa kluczowe:
imbir

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów