Zaburzenia rytmu serca – ćwicz oddech!

Zaburzenia rytmu serca – ćwicz oddech!

Beate Rossbach

19 marca 2019

W przypadku arytmii serca (np. migotania przedsionków), lekarze zalecają tzw. manewr Valsalvy – technika ta, nazwana na cześć włoskiego lekarza, zakłada ćwiczenie oddychania pod silnym oporem.

Zaburzenia rytmu serca – ćwicz oddech!

Zwiększa to ciśnienie w okolicy klatki piersiowej. Ostatecznie przywraca to prawidłowy rytm serca u około 20% pacjentów. Brytyjscy lekarze przedstawili w czasopiśmie Lancet ulepszony wariant manewru, opracowany w klinice Exeter. Również w tym wypadku pacjenci wydychali powietrze pod silnym oporem. Ale potem, po 60-sekundowej przerwie unosili wyprostowane nogi. Następnie u 93 z 214 (43%) pacjentów rytm serca powrócił do normy.

Beate Rossbach radzi: Jeśli twoje serce od czasu do czasu bije nierówno, lekarz powinien pokazać ci to proste ćwiczenie. Niezbędny opór można osiągnąć poprzez próby „wydmuchania” tłoka małej strzykawki. Możesz również zatkać nos, ścisnąć mocno usta, a następnie przez dziesięć sekund energicznie „dmuchać”. Następnie połóż się płasko na plecach i wyciągnij nogi ku górze. Wtedy masz większą szansę, że więcej krwi żylnej trafi z powrotem do serca.

Słowa kluczowe:
oddech

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów