Jak skutecznie chronić się przed rakiem? Niektórzy naukowcy są zdania, że znaczna część chorób nowotworowych pojawia się przypadkowo, niezależnie od tego, czy osoba nią dotknięta prowadzi zdrowy tryb życia, czy też nie.
Takie podejście do sprawy nie jest jednak prawidłowe. Z badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Stanowym w Nowym Jorku w Stony Brook w Stanach Zjednoczonych, którego wyniki opublikowano w grudniu 2015 r. na łamach magazynu Nature wynika coś innego. Naukowcy zbadali materiał genetyczny dna komórek nowotworowych w różnych tkankach organizmu. Badania te dowiodły, że od 70 do 90% wszystkich zachorowań na raka nie było przypadkowe, lecz pojawiło się ze względu na pewne określone czynniki zewnętrzne.
Beate Rossbach radzi: Z badania tego wynika również, że można naprawdę wiele zrobić ze swojej strony, aby obniżyć ryzyko zachorowania na nowotwór. Należy rzucić palenie, dużo się ruszać, zdrowo odżywiać (dobre: substancje witalne i błonnik, złe: cukier, tłuszcz i substancje szkodliwe), a także nie zapominać o ochronie przed promieniami słonecznymi i toksynami z otoczenia.