Coraz więcej ciężkich skutków ubocznych

Coraz więcej ciężkich skutków ubocznych

Beate Rossbach

13 maja 2019

I kolejne sygnały alarmowe dotyczące blokerów kwasów żołądkowych: niedobór witaminy B12, szkodliwy wpływ na florę bakteryjną jelit i zawały serca. Do tej niepokojącej listy dołączyły również problemy z nerkami.

Coraz więcej ciężkich skutków ubocznych

Blokery kwasów żołądkowych

Naukowcy z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore (USA) przeanalizowali dane 248 000 pacjentów, leczonych w szpitalach stanu Pensylwania. Wynika z nich, że blokery kwasów żołądkowych podwyższają ryzyko ciężkiego uszkodzenia nerek o 30 do 50%. W ekstremalnych przypadkach pacjenci wymagali dializowania i stawali w kolejce do przeszczepu nerki.

Co możesz zrobić: Blokery kwasów żołądkowych stosuje się przy wrzodach żołądka i uporczywej zgadze. Te niebezpieczne substancje rozpoznasz po końcówce nazwy „-prazol” (np. Pantoprazol, Omeprazol). Pomimo, że są to leki wydawane bez recepty, powinny być przyjmowane wyłącznie pod kontrolą lekarską i tylko w razie konieczności (np. przy naprawdę bardzo silnej zgadze).

Oprócz prazoli (inhibitorów pompy protonowej) istnieją również inne substancje czynne, hamujące wydzielanie kwasów żołądkowych (np. ranitydyna czy famotydyna). Nie zaobserwowano uszkodzeń nerek związanych z przyjmowaniem tych substancji.

Słowa kluczowe:
blokery kwasu

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów