Owoce są relatywnie zdrowe, gdyż zawierają dużo witamin. Nie należy jednak zapominać, że podnoszą również poziom cukru we krwi. Dlatego diabetycy muszą zwracać uwagę na ilość i rodzaj spożywanych owoców. Optymalnym rozwiązaniem jest arbuz.
SUPEROWOC DLA TWOJEGO POZIOM CUKRU WE KRWI
Cukrzycy powinni spożywać ananasy jedynie w niewielkich ilościach, gdyż są to prawdziwe bomby cukrowe. Truskawki natomiast tylko niewiele podnoszą poziom cukru we krwi. Doskonałą letnią alternatywą jest arbuz, gdy sezon na truskawki już minął.
- Wyróżniamy melony i arbuzy.
- Uprawiane w Turcji arbuzy osiągają wagę do 8 kg. Nieco lżejsze pochodzące z Hiszpanii i Włoch.
- Wszystkie melony należą do rodziny dyniowatych. Ze względu na twardą skórę niektórzy rolnicy nazywają je „pancernymi jagodami”.
Wszystkie poniższe wartości dotyczą 100 g arbuza bez skóry:
30 kcal, 0,2 g tłuszczu, 8 gram węglowodanów (w tym 6 g cukru), 0,4 g błonnika, 0,6 g białka, 570 j.m. witaminy A, 8,1 mg witaminy C, 0,2 mg żelaza, 1 mg sodu.
- Woda: arbuz składa się w do 92% z wody. Wiele osób starszych pije latem zbyt mało płynów, dlatego też dla mnie woda w arbuzie absolutnie kwalifikuje się jako substancja witalna.
- Witaminy A i C: obie te witaminy wspierają twój układ odpornościowy.
- Żelazo: arbuzy zawierają relatywnie dużo żelaza i relatywnie mało sodu. W połączeniu z dużą ilością wody to dobre płukanie twoich nerek.
1. Zerwany arbuz nie dojrzeje już zbytnio, więc należy wybierać dojrzałe i nienaruszone egzemplarze.
2. Przy zakupie postukaj w skórę. Melon powinien wydać z siebie głęboki i głuchy dźwięk.
3. Przy szczególnie dużych odmianach arbuza (np. crimson sweet) na skórze znajduje się żółta plama. Jest to miejsce, w którym arbuz leżał na ziemi. Jego obecność oznacza, że owoc jest całkowicie dojrzały.
4. Całe arbuzy o nienaruszonej skórze można dość łatwo przechowywać. Przechowuj je w chłodnym suchym i ciemnym miejscu. W lodówce możesz przechowywać arbuz przez co najmniej 3 tygodnie.
5. Po nakrojeniu arbuza należy spożyć go w ciągu kilku dni.
6. Zamrażanie wpływa niekorzystnie na konsystencję tych owoców. Dlatego zaleca się je zamrażać tylko po zmiksowaniu.
Owoce te kupisz w supermarkecie przez cały rok w korzystnej cenie. Główny sezon na nie to wiosna i lato. Owoce pochodzą wówczas z Hiszpanii, Węgier, Włoch, Izraela i Turcji.
W wielu krajach Europy Wschodniej marynuje się arbuzy w occie. To doskonały pikantny dodatek warzywny do potraw. Tak zamarynowane owoce można przechowywać przez wiele miesięcy. Jak to zrobić?
- Arbuz obrać i pokroić w kostkę.
- Wymieszać 500 ml octu z 500 ml wody.
- W takim roztworze zagotować przez chwilę arbuz.
- Dodać sól, pieprz i koperek.
- Całość, jeszcze wrzącą, przelać do czystych słoiczków, a następnie zakręcić i postawić do góry dnem.