Do jakich zagrożeń u dzieci może prowadzić przedłużająca się biegunka?

Do jakich zagrożeń u dzieci może prowadzić przedłużająca się biegunka?

Anna Gardyniak

2 czerwca 2020

Z biegunką u dziecka spotkał się chyba każdy rodzic. Jeśli jest krótkotrwała, nie niesie zazwyczaj długofalowych, negatywnych następstw dla zdrowia dziecka. A jak wpływa na jego wzrost i rozwój, kiedy się przedłuża lub ciągle powraca?

Do jakich zagrożeń u dzieci może prowadzić przedłużająca się biegunka?

Najczęstszą przyczyną biegunki u dzieci są zakażenia wirusowe, a same tylko rotawirusy odpowiedzialne są za 35–50% zakażeń przewodu pokarmowego. Inne powody jej występowania to choroby infekcyjne (np. angina), zakażenia bakteryjne (np. Salmonella), antybiotykoterapia, a także alergia i nietolerancja pokarmowa. W tych przypadkach biegunka ustępuje najczęściej w ciągu kilku dni. Jeśli trwa dłużej niż 14 dni, możemy mówić już o biegunce przewlekłej. W takiej formie towarzyszy wielu chorobom układu pokarmowego, np. chorobom zapalnym jelit, a także podawaniu niektórych leków. Niestety przedłużająca się biegunka u dziecka zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia niekorzystnych dla zdrowia i rozwoju konsekwencji.

Utrata masy ciała

Przedłużająca się biegunka u dziecka to niestety mniejsza szansa, że mały organizm przyswoi odpowiednią ilość składników odżywczych z pożywienia. Wynika to z kilku przyczyn. Przede wszystkim biegunce towarzyszy najczęściej znaczne ograniczenie apetytu. Dziecko może zatem odmawiać spożywania wartościowych posiłków, sięgać tylko po niektóre produkty lub zaprzestać jedzenia w ogóle. Po drugie nawet, jeśli pożywienie trafi do małego brzuszka, niestety obecność biegunki powoduje, że w dużej mierze to, co zostało zjedzone, nie zostanie przyswojone. Na koniec wraz z luźnym stolcem dziecko traci niektóre składniki w większych ilościach niż ma to miejsce zazwyczaj. Wszystko to łącznie powoduje, że może dojść u dziecka do rozwoju niedożywienia jakościowego i/lub ilościowego.

Niedożywienie jakościowe i ilościowe – co to takiego?

Niedożywienie ilościowe pojawia się, kiedy dziecko nie spożywa odpowiedniej ilości energii (kalorii). W tym przypadku z czasem na siatkach centylowych obserwujemy zatrzymanie przyrostu masy ciała malucha, a następnie masa ciała może zacząć spadać. Często towarzyszyć może temu również zatrzymanie wzrostu i zaburzenia w rozwoju. Drugi typ niedożywienia – jakościowe – może rozwijać się po cichu. Często występuje również u dzieci, których masa ciała jest prawidłowa. Powstaje ono na skutek otrzymywania niewystarczającej ilości jednego lub kilku składników odżywczych, np. białka, witamin, składników mineralnych. Przedłużająca się biegunka u dziecka może być przyczyną rozwoju obu typów niedożywienia. Niedożywienie z kolei niesie za sobą pogorszenie funkcjonowania niemal wszystkich układów ciała, w tym osłabienie odporności czy wydłużenie okresu zdrowienia.

Jak zapobiec niedożywieniu?

Przede wszystkim, na ile to możliwe, zalecane jest kontynuowanie u dziecka diety łatwostrawnej opartej na różnorodnych produktach. Szczególnie istotny staje się dobór produktów tak, aby w małej objętości zawierały jak największą ilość energii i składników odżywczych, a przy tym były łagodne dla brzuszka. Cenne warzywa, owoce czy źródła białka powinny być podawane w formie łatwej do zjedzenia, np. zup, zapiekanek, koktajli. Jeśli konieczne okaże się wyeliminowanie produktów zawierających laktozę, ze względu na jej przejściową nietolerancję wywołaną biegunką, warto skorzystać z dostępnych w sklepach produktów mlecznych bezlaktozowych. W sytuacji, kiedy stosowanie klasycznych produktów okazuje się niewystarczające, masa ciała spada, dziecko wydaje się być osłabione, warto rozważyć z lekarzem wsparcie żywieniowe dziecka. Pediatra może zasugerować wzbogacenie menu o żywność specjalnego przeznaczenia medycznego, np. Nestlé Resource Junior. Produkty tego typu w niewielkiej objętości zawierają komplet witamin, składników mineralnych, ale także odpowiednie ilości białka, tłuszczów i węglowodanów. Są stworzone tak, aby mogły być nawet jedynym źródłem pożywienia dla dziecka w sytuacji, kiedy nie ma możliwości podawania klasycznych posiłków. Wsparcie żywieniowe prowadzone w odpowiedni sposób może okazać się nieocenione w zatrzymaniu spadku masy ciała i zwiększyć szanse na optymalny rozwój dziecka.

 

 

 

 

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Stosować pod kontrolą lekarza. Resource Junior: Do postępowania dietetycznego u dzieci powyżej 1. roku życia w stanach bądź w przypadku ryzyka niedożywienia.

 

Ogłoszenie płatne

 

 

Więcej Artykułów