Jak sobie radzić z alergią kontaktową

Jak sobie radzić z alergią kontaktową

Anna Gardyniak

21 września 2018

Do alergenów kontaktowych, czyli wnikających do organizmu przez skórę, można zaliczyć wiele substancji chemicznych, które w zetknięciu ze skórą powodują uczulenie, nazywane wypryskiem kontaktowym. Powstaje on wtedy, gdy substancja uczulająca działa przez długi czas, ma przewlekle kontakt z organizmem alergika, np. nikiel zawarty w kolczykach wkładanych do uszu małych dziewczynek może zaowocować rozwojem pełnoobjawowej alergii u dorastających dziewcząt. Mogą mieć zmiany skórne po założeniu biżuterii lub zjedzeniu brzoskwini z metalowej puszki. To duży problem dla dorosłych kobiet, ponieważ nikiel jest dodawany do większości metali, w tym także do wyrobów ze złota i srebra.

Jak sobie radzić z alergią kontaktową

Lista substancji, które mogą wywołać alergię kontaktową, jest bardzo długa, ale najczęściej są to: nikiel, chrom, kobalt, składniki perfum, barwniki, związki chemiczne używane do produkcji plastiku, malowania tkanin lub wyprawiania skór.

Na co szczególnie uważać
  • Dzieci raczkujące mogą być uczulone na surowce, z których wyprodukowano dywan czy wykładzinę.
  • Uczulać mogą plastikowe i gumowe zabawki. Wtedy wyprysk pojawi się na palcach, policzkach i wokół ust, ponieważ dzieci często gryzą zabawki.
  • Groźny dla dzieci może być nikiel, zwłaszcza że modne stały się niklowane łóżeczka i przekłuwanie uszu u małych dziewczynek.
  • Uczulenie mogą powodować zamki błyskawiczne i klamerki przy ubraniach lub butach.
  • W przypadku starszych dzieci uczulać mogą oprawki okularów, niklowane zegarki, nożyczki, igły do szycia czy niklowana sztuczna biżuteria.
  • Pocenie się nasila objawy alergiczne, dlatego trzeba dbać, aby dziecko nie miało zbyt ciasnego ubranka, które będzie ocierało skórę.

Wykrycie alergii kontaktowej nie jest proste, ponieważ objawy bardzo często pojawiają się z opóźnieniem. Aby postawić diagnozę, przeprowadza się tzw. próby płatkowe. Polegają one na tym, że podejrzane substancje umieszcza się na skórze pod specjalnym opatrunkiem, na 48 godzin lub 72 godziny. Jeśli pacjent ma alergię, w miejscu przylegania płatka powstaje wyprysk. W przypadku alergii kontaktowej nie przeprowadza się odczulania.

Konsultacja medyczna: dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów