Leki na przeziębienie nie pomogły? To może być alergia

Leki na przeziębienie nie pomogły? To może być alergia

Anna Gardyniak

21 września 2018

Z raportu „Epidemiologia chorób alergicznych w Polsce” opracowanego przez prof. Bolesława Samolińskiego wynika, że tylko 10–20 proc. alergików leczy się właściwie.

Leki na przeziębienie nie pomogły? To może być alergia

Jeden z podstawowych błędów to zbyt późne postawienie odpowiedniej diagnozy. Dzieje się tak, ponieważ objawy alergii (np. wodnisty katar, zmęczenie) często są mylone z objawami infekcji. Jeśli katar czy kaszel utrzymują się ponad 10 dni i nie towarzyszy im gorączka, pojawiają się w określonych porach roku lub występują po kontakcie ze zwierzętami – nie jest to przeziębienie. Takie dolegliwości często leczy się syropami albo herbatką z malin, a tymczasem dziecko powinno szybko trafić do alergologa.

Podobnie w przypadku alergii pokarmowej, która manifestuje się bólami brzucha czy biegunkami. Dziecko, u którego powtarzają się takie dolegliwości, powinno trafić do specjalisty alergologa, aby ten potwierdził lub wykluczył alergię. Ważną rolę mają do odegrania rodzice. Ich obserwacje dotyczące reakcji dziecka na pokarmy czy kontakt ze zwierzętami mogą być cenną wskazówką dla lekarza.

Uwaga – tego nie wolno zlekceważyć! Niebezpieczne jest lekceważenie objawów anafilaksji, czyli nasilonej reakcji alergicznej. Są to: obrzęk warg, opuchnięcie podniebienia lub silne drapanie w gardle występujące po zjedzeniu owocu, zażyciu leku, kontakcie z jakąś substancją chemiczną czy jadem owadów. Objawy anafilaksji szczególnie często występują po zjedzeniu ryb, krewetek, owoców morza, orzechów, niektórych owoców i warzyw, np. selera, jabłek, brzoskwiń.

Konsultacja medyczna: dr n. med. Piotr Dąbrowiecki, alergolog, Wojskowy Instytut Medyczny w Warszawie, przewodniczący Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POCHP

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów