Bez komputera nic dzisiaj nie działa. Jeśli pracujesz nad nim zbyt dużo, z przykurczonym nadgarstkiem i przedramieniem, wywołujesz zapalenie pochewki ścięgna na nadgarstku. Inne czynności mogą również przeciążać ścięgna, czemu może towarzyszyć silny ból! Pokażę ci, jak temu zapobiegać i pomagać sobie w nagłych przypadkach.
Ścięgna łączą mięśnie z kośćmi. Tam, gdzie są narażone na większe obciążenia, są osłonięte ochronnymi pochewkami ścięgien. Pochewki ścięgna zwiększają gładkość ścięgien i zapobiegają szybkiemu „zużyciu”. Wewnątrz tych osłonek ochronnych znajduje się płyn maziowy, który zapewnia również płynny ruch w stawach. Jeśli ten zaawansowany system ochrony ulegnie przeciążeniu, może prowadzić to do miejscowego podrażnienia ścięgna i jego pochewki (zapalenie ścięgna). Ciągłe powtarzanie nieprawidłowych obciążeń powoduje procesy zapalne, które z kolei powodują puchnięcie i zakłócają mechanizmy jego działania. Typowe są zaczerwienienia, chrupanie i bolesne problemy ruchowe. Płynny ruch nie jest już możliwy.
- monotonna praca na komputerze (zarówno mysz, jak i klawiatura stanowią problem),
- pisanie kciukiem na telefonie komórkowym,
- muzykowanie (np. fortepian),
- sport (np. golf, tenis, wspinaczka),
- rzemiosło,
- praca na linii montażowej i rękodzieło ( np. robienie na drutach).
Tylko wtedy stan zapalny może się uspokoić. Pomocne mogą być opatrunki wspomagające i szyny (recepta od ortopedy). Chwilowo unikaj aktywności, która doprowadziła do stanu zapalnego, ale delikatnie i bez wysiłku przesuwaj nadgarstek w kierunku „z szyny”, tak by nie pojawiał się ból. Poproś też o poradę w kwestii prawidłowej postawy i ruchu.
Aby złagodzić proces zapalny i jednocześnie zmniejszyć ból, delikatne schładzaj ścięgno. Załóż wilgotny okład (ściereczka, bezpośrednio na skórę) lub woreczek z lodem (ręcznik frotte między skórą a lodem). Możesz tak schładzać ścięgno kilka razy dziennie (po około 15 minut).
Kurkuma jest zawarta w mielonym curry. Wykazuje działanie przeciwzapalne i stabilizuje tkankę. Przyprawiaj więc swoje posiłki curry lub czystą kurkumą (np. kanapkę z serem, wodę do gotowania makaronu, ryż lub dania kuchni azjatyckiej). Ale uwaga: mielona kurkuma silnie barwi na żółto!
Lekiem pierwszego wyboru jest Arnica montana (potencja C30, dawka: 3 razy po 5 kulek). Jeśli Arnica po kilku dniach nie pomoże, zamień ją na Rhus toxicodendron lub Ruta (C30, 1 raz po 5 globulek).
Leki przeciwzapalne mogą pomóc w procesie gojenia, ale nie leczą samej przyczyny.
Oprzyj się rozciągniętymi łokciami na blacie stołu. Ręce i palce leżą płasko, palce są złączone i skierowane do przodu. Powoli obróć obie ręce do zewnątrz, aż palce zwrócą się w kierunku Twojego ciała. Zapewne w tej chwili czujesz już lekkie rozciągnięcie.
Teraz przesuń tułów lekko do tyłu, aby siła rozciągania zwiększyła się, ale nadal nie powodowała bólu. Pozostań w takim napięciu przez około 30 do 60 sekund. Potem luźno się wstrząśnij ciałem. Dzięki temu ćwiczeniu zmniejszysz napięcie mięśni przedramienia i odciążasz podrażnione ścięgna. Powtórz ćwiczenie kilka razy dziennie. Im silniejszy ból ścięgna, tym ostrożniej należy wykonywać ćwiczenia rozciągające.