Pracuj bez szkody dla oczu

Decydująca dla zdrowia Twoich oczu jest ergonomia miejsca pracy. Poniżej przedstawiamy kryteria, zgodnie z którymi należy zaaranżować swoje otoczenie.

Pracuj bez szkody dla oczu

Im mniejsza jest odległość monitora od Twoich oczu, tym większą pracę muszą wykonać ich mięśnie i tym bardziej męcząca jest praca przy komputerze czy laptopie. Ważne jest, aby monitor znajdował się w odległości co najmniej jednego ramienia od oczu, a najlepiej – jeszcze dalej. Istnieją jednak dokładniejsze wytyczne, które określają odpowiednią odległość oczu od monitora w zależności od jego przekątnej.

W takiej odległości postaw monitor

Przekątna monitora (LCD)

Prawidłowa odległość od oczu

15 cali – 38 cm

60 cm

17 cali – 43 cm

70 cm

19 cali – 48 cm

80 cm

21 cali – 53 cm

80 cm

22 cale – 56 cm

90 cm

24 cale – 61 cm

100 cm

Wysokość monitora: poniżej linii wzroku

Wysokość monitora również nie jest bez znaczenia. Aby nie przemęczać oczu, ustaw monitor lub laptop na takiej wysokości, aby jego górna krawędź była nieco poniżej wysokości oczu – najlepiej 20-30 stopni poniżej linii wzroku. W ten sposób unikniesz zmęczenia i przesuszenia oczu.

Podstawka pod laptopa lub stół z regulowanym blatem

Jeżeli prawidłowe ustawienie monitora nie jest możliwe, warto pomyśleć o podstawce pod monitor lub laptopa (mocowanej na ścianie lub ustawianej na stole). W ten sposób uchronisz się przed pieczeniem oczu czy bolesnym napięciem mięśni karku i pleców. Najlepszy będzie jednak stół z regulowanym blatem, który może służyć również jako pulpit.

Pochyl monitor tak, jak trzymasz książkę

Gdy bierzesz książkę do ręki, z reguły trzymasz ją w pozycji lekko pochylonej, aby pozycja głowy i całego ciała była wygodna. Tak też jest lepiej dla oczu. Tak samo należy postępować z monitorem, który powinien być ustawiony w nachyleniu około 5 stopni do pionu (w kierunku do tyłu).

Nie daj się oślepić

Odbijające się od monitora refleksy męczą oczy. Dlatego praktycznym rozwiązaniem jest praca z monitorem, który odbija niewiele światła. Ustaw monitor mniej więcej pod kątem prostym do światła wpadającego przez okno, a wtedy światło, odbijając się od niego, nie będzie tak oślepiało. Jak zlokalizować oślepiające nas światło? Jeżeli przed monitorem ustawisz lustro, nie powinny być w nim widoczne żadne źródła światła. Jeśli dzieje się inaczej, przestaw źródło światła, zasłoń je lub obróć swoje stanowisko pracy.

Przyjazne oświetlenie w biurze

Sztuczne („zimne”) światło jarzeniówek o dużym udziale światła zielonego lub niebieskiego może powodować przemęczenie oczu, osłabia także koncentrację. Godne polecenia jest światło „cieplejsze”, które charakteryzuje się większym udziałem barwy pomarańczowej i czerwonej. Również jasne białe światło (halogenowe) jest odpowiednie do pracy biurowej. Oczywiście najlepiej jest, kiedy pomieszczenie ma duże okna, zapewniające znaczną ilość światła dziennego. Naturalne światło dzienne wspomaga wydajność fizyczną i umysłową. Dobre oświetlenie w pracy jest istotne szczególnie, gdy zimowe dni są krótkie.

Prof. dr med. Thomas Wessinghage

zdrowe oczy, profilaktyka

Więcej Artykułów