Przygotowanie jest najważniejsze: ciesz się urlopem jako pacjent kardiologiczny

Dla większości z nas wakacje są jednymi z najpiękniejszych tygodni w roku. Ale co zrobić, jeśli cierpimy na problemy kardiologiczne? Wciąż wiele takich osób podróżuje, nie zastanawiając się nawet, jak wpływa to na ich zdrowie. Pokażę ci, na co powinieneś zwrócić uwagę podczas planowania urlopu i kiedy najlepiej unikać podróży.

Przygotowanie jest najważniejsze: ciesz się urlopem jako pacjent kardiologiczny

Według ekspertów, urlop osoby chorej na serce wiąże się z relatywnie niskim ryzykiem. Problem polega jednak na tym, że jeśli coś przydarzy się nam podczas podróży, może to mieć skutki nawet zagrażające naszemu życiu. Zawał serca podczas prowadzenia samochodu zagraża nie tylko tobie, ale również innym osobom w twoim otoczeniu. Nie zawsze też znajdziesz lekarza na pokładzie samolotu. Można jednak podróżować bezpiecznie jako pacjent kardiologiczny, przestrzegając jednak poniższych punktów.

Lista:

W twoim bagażu podręcznym powinny znaleźć się przynajmniej kopie wszystkich ważnych dokumentów.

To znaczy:

  • epikryzy

  • informacje o leczeniu Marcumarem

  • opisy badań USG

  • wyniki RTG

  • legitymacja rozrusznika

  • kartę ubezpieczenia zdrowotnego

  • zdrowotne ubezpieczenie turystyczne

Wcześniej zapoznaj się z dostępną opieką lekarską i zasadami postępowania w sytuacjach zagrożenia życia, panującymi w miejscu, w którym spędzisz urlop.

   O czym należy pamiętać, gdy planujemy wakacje i chorujemy na serce

  • Podróżować możemy najwcześniej trzy tygodnie po angioplastyce czy wszczepieniu rozrusznika serca. Po operacji serca lub zawale może się okazać, że będziemy musieli odczekać nawet trzy miesiące.

  • Jeśli cierpisz na chorobę wieńcową, powinieneś przeprowadzić u lekarza próbę wysiłkową. Jeśli bez problemu uda ci się osiągnąć wynik 100 W, to nic nie stoi na przeszkodzie do udanego urlopu.

  • Nie powinniśmy podróżować, gdy już przy chodzeniu lub po wejściu na trzy pierwsze stopnie pojawia się dusznica bolesna.

  • Z podróży powinniśmy zrezygnować również gdy mamy trudności z oddychaniem lub obrzęki, a także gdy cierpimy na częste zawroty głowy lub nagłe utraty przytomności.

9 kroków relaksującego urlopu

Aby urlop był udany i by gwarantował wypoczynek, powinieneś przestrzegać kilku zasad, niezależnie od tego, czy organizujesz wyjazd dla siebie czy innej osoby chorej na serce.

1. Porozmawiaj z lekarzem przed wylotem. Należy go poinformować, że planujesz urlop. Porozmawiaj z nim o tym, jakie środki transportu będą dostępne i co zamierzasz robić na wakacjach. Lekarz powie ci, czy jego zdaniem powinieneś jechać na urlop czy też nie. Oczywiście powinieneś posłuchać jego rady.

2. Jeśli lekarz wyraził zgodę na podróżowanie, powinieneś uważnie przygotować się do urlopu.

3. Weź ze sobą wystarczającą ilość leków. Niech lekarz wystawi dokument (w języku niemieckim oraz angielskim) informujący o tym, na jakie choroby cierpisz i jakich leków potrzebujesz. W ten sposób unikniesz jakichkolwiek problemów podczas podróży do innego kraju.

4. Zaplanuj dokładnie, jak będzie przebiegać podróż. Oblicz wszystko tak, by zostawić sobie pewien zapas czasu i nie działać w pośpiechu.

5. Dowiedz się, gdzie na wakacjach znajduje się najbliższy szpital z oddziałem kardiologicznym.

6. Wzmocnij serce przed urlopem. Uprawiaj Nordic Walking lub chodź na spacery, by przyzwyczaić się do aktywniejszego trybu życia.

7. Unikaj dźwigania ciężkich toreb z jednego końca dworca lub lotniska na drugi. Lepiej kup sobie lekki aluminiowy wózek, by wozić torbę lub nadaj go wcześniej.

8. Niech pierwsze dni wakacji będą spokojniejsze. Zrelaksuj się, znajdź czas na zaaklimatyzowanie się w ośrodku i odpocznij.

9. Nieważne, czy podróżujesz samochodem, pociągiem czy samolotem, zakrzepica cały czas stanowi zagrożenie dla twojego serca. Zapytaj lekarza, czy przed podróżą nie warto wziąć leków rozrzedzających krew. Podczas podróży należy nosić rajstopy uciskowe. Warto co jakiś czas poruszać nogami, na przykład podnosząc co chwilę stopy i opuszczając je. Gdy tylko masz taką możliwość, wstań i przejdź kilka kroków. Powinieneś również pić co najmniej 100 ml wody co godzinę.

Dzięki powyższym wskazówkom możesz cieszyć się urlopem i nawet jeśli chorujesz na serce, wrócisz wypoczęty i zdrowy.

Więcej Artykułów