Rozmieszczenie tłuszczu w ciele a ryzyko cukrzycy

Rozmieszczenie tłuszczu w ciele a ryzyko cukrzycy

Dr med. Rainer Limpinsel

1 listopada 2020

Nie wszystko złoto, co się świeci. Badacze z Niemieckiego Centrum Badań nad Cukrzycą dowiedli niedawno, że również ludzie o normalnej masie ciała wykazują bardzo wysokie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2, jeśli mają bardzo szczupłe nogi.

Rozmieszczenie tłuszczu w ciele a ryzyko cukrzycy

Przyczyną takiego stanu rzeczy jest rozkład tłuszczu w ciele: ludzie o bardzo szczupłych nogach większość tłuszczu kumulują na brzuchu. Z kolei tłuszcz w tej okolicy to główna przyczyna powstania cukrzycy. Jeśli tłuszcz zgromadzony jest natomiast bardziej w okolicy bioder, ryzyko będzie raczej mniejsze – w takim przypadku nogi są jednak zazwyczaj nieco grubsze.

Dlatego specjaliści zwracają uwagę diabetologów, aby nie brali pod uwagę jedynie BMI (Body Mass Index), gdyż ten parametr u osób szczupłych zawsze będzie w normie i może nie być u nich miarodajny. Ważne jest bowiem również to, jak rozłożony jest tłuszcz w obrębie całego ciała.

Moja porada lekarska

Moja porada lekarska

Każdemu po czterdziestce zalecam, by co 2 lata profilaktycznie się badał u swojego lekarza rodzinnego. Diabetycy powinni także co 3 miesiące sprawdzać poziom cukru w swojej krwi.

Słowa kluczowe:
BMIcukrzycadiabetykdieta

Więcej Artykułów

wiper-pixel