Uwaga: przez te tabletki wylądujesz w szpitalu!

Uwaga: przez te tabletki wylądujesz w szpitalu!

Beate Rossbach

15 września 2018

Jeżeli masz już skończone 65 lat, wiele leków jest dla ciebie niebezpiecznych. Powód: wątroba i nerki nie potrafią już dobrze oczyszczać substancji czynnych. Od 2010 roku istnieje w Niemczech oficjalna lista 83 substancji, których nie należy przepisywać osobom starszym (lista PRISCUS). Niestety, jest ona wciąż ignorowana przez wielu lekarzy.

Uwaga: przez te tabletki wylądujesz w szpitalu!

Tego dowiodło badanie Instytutu AQUA w Göttingen. Jak pisze Ärztezeitung, przeprowadzono analizę danych 400 000 ubezpieczonych w AOK (przeciętna wieku 73 lata). Prawie 25% otrzymało leki, które – według listy PRISCUS – nie są dla nich dozwolone. To dało katastrofalne skutki. U tych pacjentów ryzyko pobytu w szpitalu w następnych sześciu miesiącach było o 38% wyższe – w porównaniu do pacjentów, którzy nie dostali specyfików z listy PRISCUS

Beate Rossbach radzi: masz 65 lub więcej lat i Twój lekarz przepisuje Ci nowy lek? Poproś go najpierw, żeby zaglądnął do listy PRISCUS! Możesz też sprawdzić sam spis 83 niebezpiecznych substancji w Internecie pod adresem www.priscus.net. Wpisano tu nie tylko niebezpieczne działania uboczne, ale i bardziej przyswajalne dla starszych pacjentów zamienniki.

Słowa kluczowe:
leki niebezpiecznesenior

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów