Współczesny styl życia nie sprzyja kondycji stawów. Szczególnie tych w obrębie palców, dłoni i nadgarstków. Nadmierne korzystanie i klikanie w klawiaturę komputera lub ekranu telefonu, a także stres, zbyt mało ruchu, nierównomiernie obciążają stawy rąk, z których przecież korzystamy codziennie. Aby zapobiec ich zapaleniom i zwyrodnieniom, warto codziennie wykonywać kilka przygotowanych przez nas ćwiczeń.
Warto wiedzieć, że gdy wykonujemy jakąś czynność i odczuwamy sztywnienie lub mrowienie dłoni, powinniśmy ją szybko przerwać. Właśnie mechaniczne, rutynowe ruchy powodują nadmierne przeciążanie mięśni i ścięgien, a stąd szybka droga do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów w obrębie palców i nadgarstków. Jeżeli skostnienie lub mrowienie nie ustępują po zakończeniu czynności, powinniśmy zbadać się u lekarza lub skorzystać w porady fizjoterapeuty.
Dłonie są ważnym organem, ponieważ poprzez tkankę powięziową łączą je z pozostałymi częściami ciała. Taśmy ramienia mają swój początek między palcami, po czym łączą się na wysokości nadgarstka, a dalej przechodzą przez ramię, do obojczyka i klatki piersiowej. Tam łączą się z plecami, a kończą przy miednicy. Dlatego wszelkie napięcia w dłoniach, stopach i żuchwie mają przełożenie na mobilność oraz kondycję całego organizmu. Podobnie stres, który zazwyczaj nagromadza się w jamie brzusznej, ma wpływ na ruchomość oraz sprawność ramion oraz rąk.
Osoba, która pozostaje w przewlekłym stresie, ma tym samym napięte tkanki w całym ciele. To powoduje większą podatność na przeciążenia i odczuwanie bólu, także w dłoniach i nadgarstkach. Oto jak im zapobiec, dzięki codziennym ćwiczeniom.
Stań w lekkim rozkroku, a następnie spleć palce i dociśnij do siebie dłonie. Po czym zakreślaj tak ułożonymi rękoma ósemki w prawą stronę. Podczas wykonywania ćwiczenia nie poruszaj ramionami i łokciami, pozwól, aby były luźno opuszczone. Następnie wykonaj ósemki w drugą stronę, pamiętając o swobodnym oddechu.
Ustaw ciało w pozycji klęku podpartego, albo oprzyj dłonie o ścianę. Następnie prawą dłoń otwórz wnętrzem ku górze, a jej palce skieruj w lewo. Opieraj się głównie na lewej ręce, ale jednocześnie przenoś ciężar ciała nieznacznie na prawe ramię. Po czym całkowicie przenieś obciążenie na drugą rękę. Wykonuj ruchy spokojnie i głęboko oddychaj. Po wykonaniu ćwiczenia, odwróć rękę wierzchem do góry i skieruj palce ku biodrom. Taki ruch zapobiega zespołowi cieśni nadgarstka. Umożliwia też zwiększenie mobilności w kciuku oraz pozostałych palcach: wskazującym, środkowym oraz serdecznym. Następnie wykonaj powtórzenie drugą rękę.
Stań w lekkim rozkroku i następnie spleć palce dłoni. Po czym jeden nadgarstek unoś, a tym samym czasie drugi opuszczaj. Niech wykonywany przez ciebie ruch przypomina falę, to pozwoli na zaangażowanie do pracy wszystkich stawów w palcach. Podczas wykonywania ćwiczenia, ramiona oraz barki pozostają w dole, a angażujemy do ruchu same dłonie. Rób takie fale przez kilka, kilkanaście sekund, następnie zmień kierunek ruchu.
Stań w lekkim rozkroku, a następnie unieś ramię na wysokość klatki piersiowej. Po czym skieruj dłoń wierzchem do góry, a drugą przyciągaj do korpusu palce, począwszy od małego, a kończąc na kciuku. Takie rozciąganie pozwoli na otwarcie po kolei każdego stawu w obrębie palców. Wykonuj ćwiczenie ostrożnie przez kilka sekund i oddychaj spokojnie. Następnie zmień rękę.
Stań w lekkim rozkroku i spleć palce dłoni za plecami, następnie skieruj wierzchy dłoni na zewnątrz. Ściągnij łopatki do siebie i poczuj jak otwierają się klatka piersiowa oraz barki. Gdy czujesz luz, unieś dłonie za plecami jeszcze wyżej. Jest to ćwiczenie rozciągające, niwelujące napięcia kręgosłupa i wzmacniające również nadgarstki.
Stań z połączonymi nogami, następnie ugnij prawą nogę i umieść stopę na wewnętrznej stronie prawego uda. Po czym unieś ramiona do góry i połącz dłonie. Dociśnij je. Wciągnij brzuch i wyciągnij kręgosłup w górę. To klasyczna pozycja z jogi, czyli drzewo. Gdy starasz się utrzymać równowagą, oddychaj głęboko, wypuszczając powietrze z płuc. Zostań w tej pozycji na kilka, kilkanaście oddechów i zmień nogę.
Stań w lekkim rozkroku. Następnie oprzyj na ścianie dłonie z szeroko rozłożonymi palcami na ścianie, rozstawione na szerokości barków. Dociśnij teraz całymi dłońmi ścianę, tak aby rozciągnąć ramiona i przedramiona. Wydłuż również boki tułowia, wyciągnij biodra, tak, aby dobrze mógł się rozciągnąć kręgosłup. Napnij brzuch i oddychaj miarowo i głęboko. Pozostań w tej pozycji, kilka, kilkanaście oddechów. Jeśli czujesz się już swobodnie w tym ćwiczeniu, możesz przejść do podporu podpartego. A w dalszej kolejności, wykonać pozycję deski, albo z psa z głową w dół, gdzie opierasz się na dłoniach i stopach, a tułów jest oderwany od podłoża. Takie pozycje warto wykonywać przez rozpoczęciem każdego treningu. Pomoże to rozciągnąć nadgarstki i zapobiegnie nadwyrężeniom rąk, które są połączone z całym ciałem.