Zawał serca - kto zna objawy, oszczędza cenny czas

Zawał serca - kto zna objawy, oszczędza cenny czas

dr Ulrich Fricke

20 grudnia 2020

Co roku 35 000 Polaków umiera z powodu zawału serca. Wielu z nich mogłoby nadal żyć, gdyby prawidłowo ocenili pojawiające się u nich objawy i w porę zawiadomili lekarza.

Zawał serca - kto zna objawy, oszczędza cenny czas

Jest to wynik badania przeprowadzonego przez centrum Helmholtz w Monachium, które opublikowano w magazynie Patient Education & Counseling. Naukowcy przeankietowali 486 zawałowców. Pacjenci, którzy wiedzieli, jakie objawy powoduje zawał, trafiali średnio w przeciągu 168 minut do szpitala. Pacjenci bez tej wiedzy potrzebowali aż 276 minut, czyli prawie 2 godziny więcej.

Co możesz zrobić: Dobrze zapamiętaj objawy zawału serca. Jest to silny ból w okolicy mięśnia sercowego, który może również promieniować do innych części ciała, silne uczucie cieśni i/lub pieczenia w klatce piersiowej. U osób powyżej siedemdziesiątego roku życia oraz u kobiet objawy te mogą być mniej ewidentne. Zamiast nich mogą pojawić się mdłości, duszność, bóle w nadbrzuszu i/lub wymioty. Jeśli takie objawy pojawiły się u Ciebie, nie wahaj się, lecz od razu dzwoń na pogotowie (numer telefonu 999 lub 112).

Podobne Artykuły

Więcej Artykułów

wiper-pixel