Zdrowe nawyki matek - mniejsze ryzyko otyłości u dzieci

Zdrowe nawyki matek - mniejsze ryzyko otyłości u dzieci

Anna Gardyniak

3 stycznia 2019

Dzieci i nastolatki, których matki przestrzegają pięciu zdrowych nawyków - m.in. stosują zbilansowaną dietę i regularnie ćwiczą - w znacznie mniejszym stopniu są zagrożone otyłością - wynika z amerykańskich badań opisanych w magazynie "BMJ".

Zdrowe nawyki matek - mniejsze ryzyko otyłości u dzieci

Naukowcy z bostońskiej uczelni Harvard T.H. Chan School of Public Health wyodrębnili pięć zdrowych zwyczajów matek, które mogą mieć związek z masą ciała dzieci. Ich zdaniem są to: przestrzeganie zbilansowanej diety, regularne ćwiczenia fizyczne, utrzymywanie właściwej wagi, umiarkowane picie alkoholu i powstrzymywanie się od palenia papierosów. W przypadku dzieci matek, które stosują się do tych zasad, prawdopodobieństwo otyłości jest o 75 proc. mniejsze, niż wśród dzieci, których matki nie mają takich nawyków.

Kiedy zarówno matka, jak i dziecko przestrzegało tych zasad, ryzyko otyłości spadało o 82 proc. w porównaniu z matkami i dziećmi, które tego nie robiły.

"Nasze badanie jako pierwsze pokazuje, że ogólnie zdrowy tryb życia ma większe znaczenie, niż pojedyncze działania matek, jeśli chodzi o zmniejszenie ryzyka otyłości u dzieci" - powiedział współautor badania Qi Sun.

W USA jedno na pięcioro dzieci i nastolatków w wieku 6-19 lat jest otyłe, co wiąże się z ryzykiem cukrzycy, chorób serca i innych dolegliwości metabolicznych w późniejszym życiu. Choć wiadomo, że w występowaniu otyłości dużą rolę odgrywa genetyka, to duży wzrost liczby osób otyłych jest najprawdopodobniej związany ze zmianami w stylu życia i diecie.

Z kolei największy spadek ryzyka otyłości wśród dzieci dotyczył właśnie tych kobiet i dzieci, które przestrzegały zdrowych nawyków, a wiele z tych czynników miało widoczny wpływ rozpatrywanych indywidualnie. Np. dzieci kobiet, które utrzymywały właściwą masę ciała (BMI - ang. body mass index - w granicach 18,5-24,9), miały o 56 proc. niższe ryzyko bycia otyłym, podczas gdy dzieci matek, które nie paliły - o 31 proc. niższe.

Wnioski z badania mogą stanowić wzmocnienie dla rodzinnych strategii zapobiegania otyłości i pokazują, że wybory matek mogą mieć kluczowy wpływ na zdrowie dzieci. Oprac. AG/PAP

Więcej Artykułów