Na rynku istnieje bardzo dużo rozmaitych kropli do oczu. Niektóre kupimy jedynie za okazaniem recepty, inne zaś - dostępne są od ręki w każdej aptece lub drogerii. Niektóre z nich stosowane są przez okulistów podczas badań kontrolnych lub tych poprzedzających zabiegi takie jak np. laserowa korekcja wzroku. Jakie zatem krople wybrać? Na co zwracać uwagę podczas sprawdzania składu preparatu?
Krople nawilżające są stosowane najczęściej. Damy radę kupić je w każdej aptece lub drogerii i recepta nie będzie nam potrzebna. Tego rodzaju krople powinny stosować osoby, które pracują w sztucznym świetle lub przed komputerem, spędzają czas w klimatyzowanych pomieszczeniach, mają kontakt z zanieczyszczonym powietrzem, wiatrem czy dużym nasłonecznieniem lub – po prostu – noszą soczewki kontaktowe.
Przy wyborze kropli do oczu warto skonsultować się z farmaceuta. Pomoże on nam dobrać taki preparat, który idealnie dopasuje się do naszych potrzeb. Warto jednak pamiętać, aby wybierać tylko te krople, które mają zbliżone pH do tego w ludzkim oku (pH w okolicach 7) oraz nie zawierają w składzie konserwantów. W takim preparacie znajduje się przede wszystkim woda oraz kwas hialuronowy, który utrzymuje ją na powierzchni oka oraz chlorek sodu. Im wyższe stężenie kwasu hialuronowego tym lepiej (w granicach 0,4%). Warto zaznaczyć, że właściwości nawilżające mają też krople homeopatyczne – na bazie nagietka lekarskiego i świetlika.
Krople do oczu zaczerwienionych i podrażnionych powinny mieć składniki odpowiedzialne za zwężanie naczyń krwionośnych. Nie należy ich jednak nadużywać, gdyż zbyt mocno zwężone naczynia krwionośne mogą prowadzić do rozmaitych schorzeń oczu, a także ich niedożywienia. Na podrażnione oczy zalecane są również krople nawilżające, a przy mocno odczuwalnych problemach można wspomóc się preparatami z takimi składnikami jak: kwiat bławatka, zielona herbata, świetlik lekarski, rumianek oraz oczar wirginijski.
Alergicy mają zazwyczaj dość dotkliwe problemy z pieczeniem, swędzeniem czy zaczerwienieniem oczu. Wobec tego, krople muszą łagodzić objawy kontaktu z alergenem. W składzie takiego preparatu znajdziemy zatem dodatkowy składnik mający działanie obkurczające naczynia krwionośne. W większości przypadków będzie to ektoina, występująca w stężeniu 2%. Substancja ta ma działanie nawilżające i przeciwzapalne, ale również skutecznie łagodzi objawy alergii.
Krople o leczniczym działaniu stosuje się przy różnych schorzeniach i stanach zapalnych, a ich użycie nakazuje okulista. Za zwalczanie bakterii oraz ochronę oczu przed ich nawrotem odpowiada antybiotyk występujący w preparacie. W składzie takich kropli często znajdziemy również sulfonamidy, steroidy, gramidycynę i neomycynę o działaniu przeciwbakteryjnym lub fludrokortyzon – przeciwzapalnym.
Jak wiadomo, wybór kropli do oczu jest bardzo duży jednak, jeśli będziemy wiedzieć, na jakie składniki zwracać uwagę, na pewno wybierzemy dobry preparat. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, z pewnością pomoże Ci także farmaceuta, lekarz okulista lub klinika okulistyczna w Twojej okolicy.