Dieta śródziemnomorska to styl odżywiania opierający się na świeżej żywności, nieprzetworzonej. W tym czynniku upatruje się skuteczność diety w cukrzycy typu drugiego i zespole metabolicznym.
Dieta jest bardzo różnorodna i bogata odżywczo. Zawiera warzywa, owoce, orzechy, zboża, nasiona, zdrowe tłuszcz: oliwa z oliwek surowa, ryby i owoce morza oraz małe ilości mięsa i nabiału. Dopuszczalna jest umiarkowana konsumpcja wina czerwonego.
Badania pokazują, że ten typ odżywiania wydłuża telomery, przez co długość życia jest większa. Dieta śródziemnomorska wpływa korzystnie na spadek masy ciała, poprawia tolerancję insuliny i kontrolę glikemii. Oddziałuje pozytywnie na regulację ciśnienia krwi i profil lipidowy. Obniża stany zapalne, szczególnie w naczyniach krwionośnych, co redukuje ryzyko choroby niedokrwiennej serca.
Polifenole, które występują w dużych ilościach dodatkowo zmniejszają liczbę wolnych rodników i zapobiegają starzeniu się komórek. Ważne, żeby spojrzeć na tą dietę jako całość, jako styl odżywiania, a nie na poszczególne składniki. Wiemy, że pojedyncze produkty w diecie występujące razem działają synergicznie w poprawie stanu zdrowia. Oliwa z oliwek między innymi zapobiega agregacji płytek krwi – działa przeciwmiażdżycowo. Resweratrol pochodzący z czerwonego wina również chroni przed miażdżycą, ale także ma silne działanie antyutleniające niszczące wolne rodniki, zmniejsza poziom glikemii i poprawia insulinowrażliwość. Ogólny schemat diety śródziemnomorskiej obniża ryzyko otyłości, cukrzycy, nadciśnienia, dyslipidemii i choroby niedokrwiennej serca.