Dieta uboga w sól przy nadciśnieniu

Food Inspector

22 lutego 2023

Jeśli jesteś pacjentem cierpiącym na nadciśnienie krwi, zapewne zalecono Ci ograniczenie spożycia soli. To zalecenie jednak nie zawsze ma sens, gdyż nie wszyscy są jednakowo wrażliwi na działanie soli.

Dieta uboga w sól przy nadciśnieniu

Nadciśnienie to choroba cywilizacyjna. Z najnowszych danych wynika, że w Polsce może chorować na nie nawet 15 mln obywateli. Lekarze mówią o hipertonii, jeśli ciśnienie krwi jest długotrwale podniesione, czyli podczas większej ilości pomiarów wartość skurczowa przekracza 140 mmHg, a wartość rozkurczowa 90 mmHg.

Nigdy nie gódź się z takim stanem rzeczy, lecz przeciwdziałaj mu. Na dłuższą metę podwyższone ciśnienie krwi szkodzi twoim naczyniom krwionośnym, nerkom oraz mózgowi. Dlatego właśnie jest takie ważne, aby pozbyć się nadwagi. Twój jadłospis powinien zawierać niewiele tłuszczu. Należy również regularnie się ruszać.

Osobom z nadciśnieniem często zaleca się również ograniczenie spożycia soli. Sól wiąże bowiem wodę w organizmie, czyli powoduje zwiększanie jej objętości w układzie sercowo-naczyniowym i może tym samym podnosić również ciśnienie w naczyniach.

Tylko połowa pacjentów z nadciśnieniem jest wrażliwa na działanie soli

Nie działa to jednak u wszystkich pacjentów cierpiących na nadciśnienie. W rzeczywistości tylko około 50% z nich jest wrażliwych na sól, czyli reaguje podniesieniem ciśnienia krwi na jej nadmierne spożycie. Odpowiadają za to uwarunkowania genetyczne. Upraszczając: substancje semiochemiczne, które regulują gospodarkę płynów w organizmie, nie działają w każdym z organizmów w taki sam sposób.

Wrażliwy na sól? Sprawdź to

Ostatecznie tylko połowa pacjentów z nadciśnieniem odnotowuje korzyści związane z ograniczeniem spożycia soli. Trudno tak do końca ustalić, który z pacjentów tak zareaguje. Dlatego lekarze zazwyczaj zalecają redukcję soli w jadłospisie wszystkim po kolei.

Można jednak samemu sprawdzić, czy jest się wrażliwym na sól, czy też nie. Odżywiaj się przez 3 tygodnie ubogo w sól. Codziennie mierz również ciśnienie krwi. Jeśli zauważysz zależność, czyli Twoje ciśnienie spadnie, to możesz uznać, że należysz do osób wrażliwych na sól.

W takim wypadku należy na dłuższą metę unikać produktów spożywczych zawierających większe ilości soli kuchennej. Przestań solić ziemniaki. Zamiast wędzonej ryby, wybieraj grillowaną. Zrezygnuj z silnie solonych konserw.

Produkty bogate w sól kuchenną

- Peklowane, solone i wędzone wyroby mięsne i rybne (np. szynka surowa i gotowana, śledź solony)

- Produkty gotowe (np. zupy, sosy, konserwy)

- Słone wypieki (np. słone paluszki, precle, krakersy)

Podczas przygotowania potraw zwróć uwagę na to, aby nie stosować żadnych mieszanek przypraw z dodatkiem soli kuchennej. Staraj się podczas gotowania jak najmniej solić. Używaj zamiast tego świeżych przypraw i ziół. Dzięki temu nadasz smak i aromat swoim potrawom. Oregano na przykład nadaje smak wytrawny. Częściej sięgaj po produkty spożywcze, które równie dobrze smakują bez soli – np. po sałaty.

Słone pułapki w restauracji!

Słone pułapki czyhają na nas przede wszystkim wówczas, gdy stołujemy się poza domem, np. w restauracji lub w stołówce. Nie wstydź się i informuj otwarcie personel kuchenny, że odżywiasz się ubogo sól kuchenną. Proś o potrawy, których w ogóle nie posolono lub które posolono nieznacznie.

Z badań wynika, że bogate w potas potrawy obniżają ciśnienie krwi

Nawet jeśli nie jesteś osobą wrażliwą na działanie soli kuchennej, możesz świadomie przeciwdziałać nadciśnieniu zdrową dietą. Z przeprowadzonych badań naukowych coraz bardziej wynika, że bogata w potas dieta działa obniżająco na ciśnienie krwi. Potas to istotny minerał, który bierze udział w dużej ilości różnych procesów fizjologicznych w Twoim organizmie. Jednym z nich jest prawidłowe ustawienie poziomu ciśnienia krwi.

Światowa Organizacja Zdrowia, WHO, przeanalizowała w 2013 roku łącznie 33 badania, w których udział wzięło 128 tys. probantów. Okazało się, że pacjenci, którzy przez dłuższy okres spożywali codziennie 3 g potasu, znacznie obniżyli swoje ciśnienie krwi. Ciśnienie skurczowe zmniejszyło się przeciętnie o 3,49 mmHg, ciśnienie rozkurczowe natomiast o 1,96 mmHg.

Potas znajdziesz przede wszystkim w roślinnych produktach spożywczych, taki jak zboża, banany, daktyle, suszone owoce, ziemniaki, szpinak i pieczarki. Aby spożyć dzienną dawkę 3 g, wystarczy zjeść np. 2 banany i 100 g suszonych moreli.

Bardzo możliwe, że oszczędzisz sobie w ten sposób terapii farmakologicznej, która zawsze niesie za sobą ryzyko działań niepożądanych.

Więcej Artykułów