Osobiście uwielbiam cykorię i jem je zarówno na zimno, jaki na ciepło – gotowane lub pieczone. Zawarte w nim lecznicze substancje na pewno pomogły mi bez leków utrzymać w ryzach moją cukrzycę. Tobie też się to uda.
- Substancje goryczkowe spalają tkankę tłuszczową. To zawsze korzystnie wypływa na cukrzycę. Cykoria zawiera przede wszystkim laktukopikrynę. Substancja ta wspomaga walkę z malarią i łagodzi ból.
- Inulina jest prebiotykiem zawartym w białej części cykorii. Chroni przed rakiem jelita grubego i pomaga walczyć z cukrzycą.
- Substancje mineralne (przede wszystkim potas, fosfor i wapń) są odpowiedzialne za rozkład kwasów w organizmie. Nadmiar kwasów powstaje wtedy, gdy na przykład jesz zbyt dużo mięsa.
Moje wskazówki
1. Kupuj warzywa bez żadnej skazy.
2. Bardzo zielona cykoria nie nadaje się już do spożycia. Zielony kolor oznacza, że wytworzyło się w niej zbyt dużo substancji goryczkowych.
3. Małe i duże okazy zawierają tyle samo korzystnie działających substancji. Duże warzywa wybieraj do nadziewania lub zapiekania. Małe można dodawać do sałatek lub dusić.
4. Przechowuj cykorię w chłodnym i ciemnym miejscu (najlepiej w lodówce).
5. Świeżą cykorię zjedz w ciągu 4 dni.
6. Nigdy nie przechowuj cykorii w pojemnikach z żelaza ani aluminium – w przeciwnym razie zabarwi się na czarno.
16 kcal, 21,2 g białka, 0,3 g tłuszczu, 2,3 g węglowodanów, 0,2 jednostki chlebowej, 1,3 g błonnika, 135 mg potasu.
Cykoria jest bardzo niskokaloryczna i zawiera niewiele tłuszczu. Właśnie dlatego tak uwielbiają ją kucharze dietetyczni. Należy jednak pamiętać, że przecież każda dieta kiedyś się kończy.
Dlatego ja traktuję cykorię jako normalny produkt spożywczy i włączyłem ją do mojego codziennego jadłospisu. Dzięki temu od 10 lat utrzymuję prawidłową wagę ciała.
Moja porada lekarska
Nie kupuj czerwonej cykorii. Jest to niedawno wyhodowana hybryda ze zwykłej cykorii i cykorii sałatowej. Wygląda wprawdzie bardzo zachęcająco, ale zawiera o wiele mniej substancji goryczkowych. A to właśnie te substancje mają najkorzystniejszy wpływ na nasze zdrowie.
Wszyscy znamy cykorię właściwie tylko pod postacią składnika sałatek. Wielka szkoda. W Belgii i we Francji często trafia ona na stoły pieczona lub duszona. Doskonale komponuje się z rybą.
O krok przed nami są w kwestii cykorii również Azjaci. Już od dawna dodają ją do dań curry. Cykoria smakuje świetnie w towarzystwie „słodkich przeciwników” – np. rodzynek czy pomarańczy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na takie danie – z umiarem – pozwolili sobie również diabetycy.
- Bardzo smaczna jest cykoria zapiekana w bułce tartej lub w serze.
- Do cykorii idealnie pasują grzyby i papryka.